Veškeré konotace spojené s tvídem už pominuly – ostatně, v době, kdy muži a ženy vyrážejí do kanceláří v teplákách, jsou veškeré tyto stylové debaty o noblese trochu passé. Na každý pád, tvíd je vysoce užitečná tkanina, protože je odolná a nepromokavá a ve vzorech jako houndstooth, herringbone a windowpane taky stylově vysoce nadčasová.
Tvídovina pochází ze Skotska. Původně se tkala v keprové vazbě. V angličtině se kepr řekne twill, ve skotské hantýrce však tweel. Když o tuto látku v charakteristických odstínech hnědé, matně zelené, modré a šedé projevil v první polovině 19. století zájem jistý londýnský kupec, spletl si twill s tweedem – podle skotské řeky Tweed River. O látku rychle rostl zájem, ale obchodní výraz tweed (tvíd) už zůstal.
Za vrcholnou tvídovinu se obvykle považuje tzv. Harris Tweed. Pečetí Harris Tweed se symboly globu a maltézského kříže se smí označovat jen ručně tkaný tvíd pocházející ze skotských ostrůvků Harris, Uist, Lewis a Barra, které tvoří souostroví Vnějších Hebrid. Pečeť původně platila jen pro tvíd, kteří obyvatelé tkali ručně ve svých domovech. S rostoucí oblibou se zavedly tkalcovské stavy a postupně vznikaly stovky různých vzorů.