Další článek
1 / 8

Glasshütte / Krušnohorské městečko, které by měl navštívit každý milovník hodinek

Jen, co to půjde, Selected doporučuje vyrazit kousek za hranice, do německého městečka Glasshütte. Okolí Krušných hor je malebné, ale co víc, v Glasshütte sídlí věhlasné hodinářské muzeum (11. března po dlouhém lockdownu znovu otevřelo) a v městečku mají své dílny světově proslulí výrobci luxusních hodinek, kteří asi jako jediní konkurují švýcarským těžkotonážníkům.

Advertisement

V saském městečku Glasshütte, které leží jen pár desítek kilometrů od našich hranic, mi to připomíná krušnohorský Jáchymov. Měšťanské domy jsou tu rozeseté podél „hlavní“, jež se vlní údolím mezi krušnohorskými kopci. Dobře, zahradní trpaslíky tu nevedou a fasády se tu blýskají krapet víc, ale ne o tolik. Když však procházíte podél domů a koukáte do vitrín obchodů, pochopíte hlavní důvod místní turistiky a mimořádný výskyt luxusních vozů na parkovištích u náměstí.
V nenápadných výkladcích obchodů jsou totiž vysázeny hodinky überluxusních hodinářských značek jako Glasshütte Original, A. Lange & Söhne, Mortiz Grossmann, Union nebo Nomos, a to se stejnou samozřejmostí, s jakou mi starší pán v místním imbissu později nandává porci falafelu. Podobný výkladní sortiment byste jistě čekali spíš v Porto Cervo nebo Monte Carlu, ale ne v zastrčeném podhorském městečku jen pár desítek kilometrů od našich hranic.

Centrum luxusní hodinařiny byste v ospalém krušnohorském městěčku čekali stěží / foto: Holm Helis

Oč během let komunismu sláva Glasshütte notně opadla, o to víc po sjednocení získává zpět svou někdejší slávu. Hlavní budovou městečka, vyjma kostela, je Muzeum hodin Glasshütte přímo na náměstí, které platí za takové turistické epicentrum. Pořádají se tu pravidelné tematické výstavy a v polovině března po dlouhém lockdownu se znovu otvírá pro návštěvníky.
Na dvou podlažích je tu k vidění zhruba pět set jedinečných exponátů, které vypráví historii zdejších manufaktur. Součástí multimediální prezentace jsou nejen kapesní a náramkové hodinky, ale také námořní chronometry, nástroje a astronomické modely vyrobené v Glashütte v různých historických epochách.

Právě v hodinářském muzeu se dozvíte i něco z historie Glasshütte. Kdysi se tu těžilo stříbro, ale zásoby se ztenčily a v polovině devatenáctého století obyvatelé hornického města sotva přežívali. V tu dobu se v Glasshütte zjevil uznávaný hodinářský mistr Ferdinand Adolf Lange s plánem vybudovat zde hodinářský průmysl. Urostlí horalové se k jeho plánu chovali nejdřív přinejmenším střídmě, než však zjistili, že plán bohatě finančně podporuje saský dvůr.
Jméno Ferdinand Adolf Lange dodnes nese slavná manufaktura nejvyšší třídy. Za Langem brzy z Drážďan doputovali i další mistři řemesla a sláva městečka rychle stoupala. Nejvyšší kvalita, výjimečná ruční práce, malosériová výroba, brilantní hodinářské patenty, to byly atributy, jimiž se hodinky Glasshütte pyšnily v devatenáctém století a jež je zdobí i dnes.

Po těžším období za komunismu a s ním spojeném znárodnění se začátkem devadesátých let znovu blýsklo na lepší časy. Národní hodinářský podnik se přetransformoval do několika staronových firem zvučných jmen jako Lange & Söhne, Mühle či Nomos, v roce 1994 se jako hlavní pokračovatel a následník hodinářské tradice v Glasshütte zrodil podnik s názvem Glasshütte Original. Právě tento brand se patrně nejvíc podílel na znovunabyté reputaci německého Podkrušnohoří. Novodobá historie hodinářství v Glasshütte je navíc posvěcená mohutnými investicemi prestižních gigantů jako Swatch Group či Richemont International, a jak v muzeu zjistíte, přinesla již v segmentu nejvyšší hodinářské třídy i několik ikonických modelů.