Další článek
1 / 21

František Jungvirt ze sklárny Klimchi / Co v tvorbě inspiruje vítěze Czech Design Week

„Rád pracuji s barvami a dekory na skle, proto mě zaujaly i možnosti sklárny, která nabízí oproti jiným provozům obrovskou škálu barev skla a optických dekorů,“ říká o svém působení ve značce KLIMCHI její kreativní ředitel František Jungvirt. Jím navržené kolekce Shadows a Drama Vases pro KLIMCHI na nedávných Czech Design Awards v rámci Czech Design Week 2021 zvítězily v kategorii Best of Design.

Advertisement

Mladá sklářská značka KLIMCHI se orientuje zejména na zahraniční trh, hlavně ten západoevropský, na Velkou Británii a na Spojené státy, ale také na Singapur a Emiráty. Františka ke spolupráci oslovil přímo její majitel Lukáš Klimčák.

„Rád pracuji s barvami a dekory na skle, proto mě zaujaly i možnosti sklárny, která nabízí oproti jiným provozům obrovskou škálu barev skla a optických dekorů,“ říká František. „Důležité pro mě bylo i to, že sklárna zachovává tradici ruční výroby skla a uznává stejné hodnoty.“ Spolupráci otevřeli právě vítěznou minimalistickou kolekcí Shadows inspirovanou hrou stínů a barev zachycených v zakřivení skla. Kolekce se skládá z osmi ručně foukaných a leštěných kusů skla, má čtyři barevné varianty a jednu exkluzivní linii s ručně zlaceným hrdlem.

Ke studiu designu na UMPRUM se František dostal přes sklomalbu na střední škole v Třeboni. „Zhruba ve druhém ročníku jsem věděl, že chci ve skle pokračovat a začal si hledat vysokou školu. Pražská UMPRUM mě ze všech vysokých škol zaměřených na sklo nejvíce zaujala a byl jsem rád, že jsem byl přijat do ateliéru Ronyho Plesla.“ Nyní je František v závěrečném ročníku navazujícího magistra a připravuje svou diplomovou práci.

“Se sklem lze pracovat za tepla i studena, má skvělé optické vlastnosti, může být transparentní, ale i neprůhledné, křehké i tvrdé, lze na něj malovat, brousit do něj či rýt, tavit jej...”

Vedle navrhování pro KLIMCHI a školy se věnuje i vlastní tvorbě, limitovaným sériím a různým klientským projektům. „Zpětně jsem moc rád, že jsem studoval na střední škole řemeslo, naučil se malbě, ale i broušení a dalším sklářským technikám, kterých dnes rád využívám.“

A co jej na skle oslovuje? „Jsou to hlavně jeho vlastnosti a možnosti zpracování a opracování. Můžete s ním pracovat za tepla i studena, má skvělé optické vlastnosti, může být transparentní, ale i neprůhledné, křehké i tvrdé, lze na něj malovat, brousit do něj či rýt, tavit jej atakdále. Je to materiál nepřeberných možností a způsobů pro výtvarné ztvárnění. Při práci s ním se neustále učíte.“

Česká sklářská tradice a inspirace přírodou prostupuje celou jeho tvorbou. Své sklářské vzory má v řadách zručných řemeslníků. „Ze současných sklářských umělců mám rád tvorbu například sklářského výtvarníka Františka Víznera, Václava Ciglera a Michala Motyčky, ale i Vladimíra Kopeckého či Milana Krajíčka.“ Vliv na něj ovšem má i popkultura, současné malířství a také architektura a móda. „Při navrhování pro značky se často nechávám inspirovat samotným příběhem, technologií, místem a lidmi. To jsou pro mě nezaměnitelné inspirace, které často přinesou ty nejsilnější emoce do designu. Vedle toho rád pracuji s barvami a jejich kombinacemi, novými technologiemi. Často se navzájem inspiruji designem a vlastní volnou tvorbou.“

foto: Katarína Kinga Králová

Na nedávných Czech Design Award v rámci Czech Design Weeku, který se zkraje září odehrál v interiérech veřejnosti běžně nepřístupného Paláce U Stýblů, byla v kategorii Best of Design oceněna jeho nová série Drama váz a kolekce stolního skla Shadows. „Tyto obě řady pro KLIMCHI se širší veřejnosti poprvé představily právě na této zářijové designové akci. Mám radost, že jsme získali spoustu kladných reakcí a nových zákazníků.“

“Pro kolekci stolního skla Shadows jsem se inspiroval hrou stínů a barev zachycených v zakřivení skla...”

Kolekce Drama svou vážností a pompézností zaujme na první pohled. Inspirovány jsou britskou kulturou divadelnictví, pompézností klasicistních figur, ale také stolováním a bytovým designem Anglie. „Pro kolekci stolního skla Shadows jsem se inspiroval hrou stínů a barev zachycených v zakřivení skla. Kolekce se skládá z osmi kusů skla – váza, karafa, tři velikosti sklenic a misek. Každý kus skla je navržený tak, aby měl více možností užití,“ vysvětluje František Jungvirt.

A co chystá v nejbližší budoucnosti? „KLIMCHI se zatím věnovalo převážně stolnímu sklu a já bych rád, abychom měli také sortiment pro architekturu, tedy bytové designéry. Důležitá je pro mě také rozeznatelnost od jiných sklářských značek. Budoucí kolekce budou stavěny na současném designu a minimalistickém přístupu ke sklu. Budou pracovat s pestrou škálou barev a optických dekorů, s jednoduchostí a čistotou. Budou se orientovat především na zahraniční obchod, tedy bytovou a stolní kulturu Velké Británie, Spojených států a západní Evropy. Nabídneme více dostupné produkty a kolekce, ale i limitované série. Věřím, že se budeme nadále rozvíjet, a dobré jméno českého skla dostaneme ještě více do světa.“

Více informací o značce KLIMCHI zde, o Františkovi Jungvirtovi na jeho webu tady