Mohlo by se zdát, že autor těchto řádků kvůli jménu hračky tvůrkyni poněkud nadržuje. Nicméně, dřevěná housenka Otík je naprosto parádní kousek. V rámci kurátorského výběru Designbloku při projektu Renesance21 se Otík nyní nalézá v pražském Umělecko-průmyslovém muzeu. Metrový gigant je originálem a za dvaapadesát tisíc si jej můžete vyzvednout v showroomu Mánes.
Designérka Tereza Talichová ve svém studiu Tititi vytváří originální umělecké objekty a hračky ze dřeva, které navazují na tradici Johanna Schowaneka, Minky Podhajské nebo Bohumíra Čermáka. Na letošním Designbloku boduje s obří dřevěnou housenkou Otík. Metrový artefakt může být váš.
Řemeslná výroba dřevěných hraček má u nás mohutnou tradici. „Tereza Talichová našla pro své Tititi inspiraci v hnutí reformních hraček, navrhovaných a vyráběných moderními umělci v první třetině dvacátého století,“ říká kurátorka hraček Marie Míčová Umělecko-průmyslového muzea v Praze. První prezentace tvorby Terezy Talichové nesla název Od Minky k Tititi a odkazovala na zdroj inspirace – bohatou a různorodou tvorbu Minky Podhajské.
„Podhajská obměnila stereotyp venkovských figurek v zobrazení charakteru nebo činnosti, Talichová se obrátila k zobrazovaní už konkrétních reálných lidí, k portrétům postav z civilního života, ze svého zaměstnání, z okruhu svých přátel a rodiny, až k nekonečné škále umělců a fiktivních postav literatury nebo operních děl,“ vysvětluje Míčová. Individualizace postav je natolik intenzivní a autentická, že ji nelze opakovat.
Objekty Terezy Talichové jako originály, se kterými ovšem dále experimentuje, ať už spoluprací s grafickými designéry nebo ilustrátory, nebo i využitím 3D grafiky.