Další článek
1 / 15

Průvodce betonovou džunglí / Jak naplno prožít týden na Manhattanu

New York může být, jakýkoli chcete, aby byl. Dokonce i klidný a tichý. Tedy až na to, že nikdy není nudný – takový z principu není a ani nemůže být. Zdá se, že do tohoto místa omývaného Atlantikem a řekou Hudson se koncentrují kosmické síly. Nazývat jej centrem vesmíru se vůbec nezdá jako přehnané. Navzdory ohromující velikosti a velkoleposti architektury, historii, legendám a mystice tohoto místa, to nejzajímavější na New Yorku jsou jeho lidé. Stačí sedět v metru, čekat ve frontě na snídaňový bagel nebo si číst v parku a máte záruku, že kolem se budou dát zajímavější věci než kdekoli jinde na světě.

Advertisement

New York jsou jeho lidé; New Yorkers, kteří zde žijí navzdory tomu, že jinde by to měli mnohem jednodušší. A jistě i levnější. Slovy newyorské legendy Fran Lebowitz: „New York si nemohou dovolit ani New Yorčané a přesto zde žije osm milionů lidí. Jak to děláme? Nevíme.”

V New Yorku jsem strávila sedm dní během Velikonoc. Sedm dní není málo, ale ani to úplně nestačí. Lépe řečeno, odjíždět se mi opravdu nechtělo. Plánem bylo vidět osobní must-see místa, stihnout pár muzeí a přitom dobře jíst a pít. Přestože jsme využívali metro, ve kterém jsme se rychle zorientovali, a to i díky jednoduchosti newyorského městského plánování ulic, každý den jsme nachodili minimálně pětadvacet tisíc kroků.

Pokud si Sochu svobody netoužíte ohmatat a stačí se vám na ni podívat z jedoucí lodi, určitě využijte Staten Island Ferry, která je zatím zcela zdarma. Kromě krásných výhledů vám plavba poskytne půl hodiny na načerpání sil na více chození.
Kromě Central Parku byste se měli rozhodně projet po parku High Line, který vznikl na bývalých vlakových kolejích několik metrů nad ulicemi města. Napojit se na něj lze v různých bodech, já doporučuji začít ve čtvrti Chelsea (na skok do známého Chelsea mMrket) u muzea amerického umění Whitney. High Line končí v Hudson Yards, u architektonického skvostu Vessel, jenž připomíná včelí úl z pera britského designéra Thomase Heatherwicka. Odtud už se snadno dostanete k místům jako Times Square, Empire State Building, Macy’s, anebo se jako my raději vydejte do Grand Central a po cestě si třeba vyfoťte ikonickou hotelovou budovu New Yorker.

Procházku zakončete například v další erbovní budově nádraží Grand Central Terminal. Bylo zbudováno v roce 1910 a stavba je to opravdu grand-iózní: dokonalá kombinace noblesy a funkčnosti zaobalená v pískovitých barvách kamene a mramoru. Skrývá se zde nemálo pokladů – tenisový kurt, restaurace nebo legendární luxusní bar s atmosférou dvacátých let minulého století The Campbell.

Lokalita, která mi v New Yorku nejvíce připomínala mnou vykonstruovanou atmosféru ze všech seriálů a filmů umístěných v NY, byla městská část Greenwich Village. Hektickou atmosféru tu nehledejte, na Bedford Street spatříte kromě apartmánu ze sitcomu Přátelé i nejužší dům v New Yorku (přesněji na 75½ Bedford street, kde žila i známá básnířka Edna St. Vincent Millay).

Tenhle roztomilý townhouse je mimochodem právě na prodej. Odtud prozkoumejte Prince Street plnou designových obchodů, nebo si skočte na „New York Slice“ do Joe’s Pizza. Trojúhelníky z pizzy jen tak do roku jsou koneckonců fenomén New Yorku již odnepaměti.
V Greenwich Village večer zapusťte kotvy v Comedy Cellar, kde začínali i slavní komici jako Jerry Seinfeld a Aziz Ansari. My jsme za dvacet dolarů viděli stand-up komika Colina Quinna, jehož humor je velmi spjat se samotným městem a smáli jsme se skoro nepřetržitě.

Italský vliv je v New Yorku citelný na mnoha místech a také v mnoha přízvucích místních. Čtvrť Little Italy je však umělou Itálií pro turisty, namísto průměrného a předraženého zážitku navštivte italskou restauraci Emilio’s Ballato na pomezí Soho a Noho. Legendární restaurace nabízí (no-bulshit) italskou klasiku, skvělá vína, intimní atmosféru a přítomnost jejího majitele, který rád sedí před restaurací a okukuje kolemjdoucí se zamračenou grimasou. Autentičtěji to nejde. Možná i proto sem rádi chodí Leonardo DiCaprio či Barack Obama.
V Soho také naleznete vychytanou restauraci Balthazar známou zejména pro své brunch menu. Pokud však sháníte koktejlový bar či místo na večer, zastavte se v Sel Rrose na výjimečné (a velmi štědré) koktejly nebo ústřice, které zde během happy hours nabízejí za pouhé dva dolary za kus.

Někdo samozřejmě preferuje ten „špinavý“ New York v okolí Times Square, divadel Broadway a Hell’s Kitchen. V tomto perimetru lze najít bary, které mají překvapivě přátelské ceny. Například v Rudy’s Bar si můžete dát pivo za čtyři dolary a gin tonic za pět. Navíc máte ke každému drinku hot dog zdarma. Na klasický newyorský sendvič si zajděte do „deli“ s názvem Court Street Grocers. Povinností je i bagel, například v Zucker’s na Upper West Side.

Manhattan je nejmenším z pěti městských částí New Yorku, je široký necelé tři kilometry a dlouhý něco přes jednadvacet. Ač je dost možné, že se zde budete cítit jako uprostřed vesmíru, je fajn zavítat i do dalších částí. Stačí se projet po Brooklynském mostě a strávit den na „druhé straně“. Kvalitou se bary ani restaurace neliší, ale cenami ano, a to jistě ocení každého peněženka.