Další článek
1 / 9

Pošta pro tebe / Kde si užít cestování plné korespondence

V dnešním přetechnologizovaném světě se posílání korespondence jeví jako úsměvný přežitek z minulých staletí. Nejenže však ještě dlouho docela nezmizí, ale navíc na světě pořád existují leckteré poštovní úřady, které určitě zasluhují naší pozornost.

Advertisement

POST OFFICE BAY
kde: Galapágy

Ekvádorské souostroví tvořené devatenácti sopečnými ostrovy uhranuje nejen svou jedinečnou faunou a florou, která kdysi inspirovala Charlese Darwina k sepsání evoluční teorie. Galapágy se pyšní i několika vpravdě nepřírodními divy. Tím jasně nejznámějším je „poštovní úřad“ na ostrově Floreana. Tento ostrov byl odnepaměti oblíbeným stanovištěm lovců velryb, loupeživých pirátů, ale i prvních osadníků. Tvrdívá se, že mužem, který zde jako první vztyčil dřevěný sud se slovy, že je to místní pošta, byl na konci osmnáctého století velrybářský kapitán James Colnett. Velrybářství bylo tenkrát náramně oblíbené a leckteré lodě zabývající se lovem velryb vyrážely na výpravy trvající třeba i dva roky. Sud byl hojně využívaný. Námořníci do něj vkládali psaní pro své blízké a velrybáři či obchodníci s kožešinami z lodí mířících nazpět sud vyprázdnili a všechny dopisy doručili. Tradice ukládání a vybírání dopisů se uchovala dodnes. Je dokonce tak oblíbená, že údajně více turistů pohlednice (pochopitelně bez známky) odváží, než je do speciální schránky vkládá. Než korespondence docestuje na určenou adresu, obvykle to zabere několik měsíců.

POŠTA PLNÁ HISTORIE
KDE: Gdaňsk, Polsko

Budovu Polské pošty v severopolském Gdaňsku ocení nejen tací, kteří nutně potřebují poslat domů pozdrav z překvapivě pohodového Baltu, ale také všichni milovníci historie – zvláště pak té novodobé. Gdaňská pošta byla totiž vyjma muničního skladu na Westerplatte dalším z prvních klíčových míst při napadení Polska Němci, které skutečně odstartovalo druhou světovou válku. Válečné peklo rozpoutané prvního září roku 1939 před branami pošty trvalo dlouhých patnáct hodin a pracovníci pošty po celou dobu čelili drtivému útoku. Nakonec podlehli, následující měsíc je popravili. Na počest hrdinským obráncům pošty postavili pomník podle návrhu významného polského sochaře Wincenty Kuzmy. Budova byla během války kompletně srovnána se zemí a zkraje padesátých let ji museli, podobně jako další gdaňské historické dominanty, postavit znovu. Dnes slouží nejen svému původnímu účelu, ale rovněž jako unikátní muzeum. Hlavní expozice se týká právě obrany budovy a nechybí ani originální snímky z tuhého obléhání, který v době útoku pořídili najatí němečtí fotografové.

EIFFELOVA POŠTA
kde: Ho Či Minovo Město, Vietnam

Mnohamilionová metropole jižní části Vietnamu, známější dříve jako Saigon, si v šedesátých a sedmdesátých letech získala nechvalnou pověst jako laboratoř hříchu a centrum vykřičených domů pro americké vojáky. Ve skutečnosti je městem s nezanedbatelnými historickými památkami pocházejících ještě z dob, kdy této části světa dominovali Francouzi. Právě z tohoto období rovněž pochází budova Centrální pošty, kterou nenavrhl nikdo menší než architektonický gigant Gustave Eiffel. Slavný autor pařížské dominanty budovu citlivě zasadil do okolní zástavby, které jasně vévodí přesná kopie pařížské baziliky Notre-Dame. Nejstarší pošta ve Vietnamu byla postavena koncem devatenáctého století a její slavný architekt se při návrhu značně inspiroval evropskými železničními stanicemi.

JAMES FARLEY POST OFFICE
kde: New York, USA

Hlavní newyorská pošta se nachází přímo uprostřed Manhattanu a zabírá 32 tisíc metrů čtverečních, to jsou v myšlení amerického chodce i řidiče celé dva městské bloky. Je to zkrátka obrovitánská monumentální stavba, kterou po všech stranách zkrášluje jedinečné sloupoví s bohatě zdobenými hlavicemi podle korintského řádu. Neméně zdobně je zařízený také interiér budovy. Newyorská pošta se v šedesátých letech zařadila mezi nejvýznamější městské památky, v osmdesátých letech získala své dnešní jméno, a to po bývalém generálním poštmistrovi Jamesovi Farleym, který se vyjma své oficiální profese prosazoval především jako vlivný a výrazný hráč ve světě americké politky – dnes by k němu patrně přináleželo označení lobbista. Farley se přímo podílel na kampaních budoucích prezidentů Franklina D. Roosevelta a Harryho Trumana, byl členem vlivné Hooverovy komise a později dohlížel nad exportní expanzí firmy Coca-Cola. Newyorská pošta pojmenovaná právě po tomto muži sehrála také zásadní úlohu po útocích z 11. září, kdy převzala značnou část agendy po poštovních ústavech ze spodní části Manhattanu.

POŠTA POD VODOU
kde: Vanuatu

Patrně nejvýstřednější poštovní ústav pisatel nalezne na tichomořském souostroví Vanuatu. Roztáhlou Vanuatskou republiku v Melanésii tvoří zhruba osmdesát ostrůvků a pro milovníky podmořského světa je tento tichomořský ráj skutečným pojmem. Obyvatelé Vanuatu žijí s mořem v jedinečné symbióze a je pro ně jistě zhruba tak důležité jako pro Pražany metro a tramvaje. V tomto kontextu se nápad na vybudování podmořské pošty vlastně nejeví jako úplně bláznivý. První dopis byl v budce nacházející se tři metry pod mořskou hladinou převzat v roce 2003. Od té chvíle platí za jednu z nejoblíbenějších destinací na ostrovech. Svůj podíl na tom má fakt, že ke spuštění se k poště nejsou nutné potápěčské zkoušky, ale zájemce si vystačí s obyčejným šnorchlem. Pokud si vhození dopisu snad na poslední chvilku rozmyslí, neustále v pozoru jsou pro tento případ „zaměstnanci“ pošty. Pošťáci jsou většinou čerství absolventi potápěčského kurzu z přilehlého resortu a na jejich pracovní dobu upozorňuje výrazná vlajka nad vodou. Zájemce o vhození dopisu v patrně jediné podmořské poště si musí pochopitelně zakoupit speciální voděodolný pohled, pro účely tohoto ústavu bylo rovněž vyvinuto speciální razítko.