Naturálním vínům, tedy takovým, jež se vyrábí v biorežimu bez zbytečných chemických postřiků a hnojiv, propadl už před lety. Vinařský odborník se srbskými kořeny zná podrobně proces výroby vína od zakládání vinohradu, jeho obstarávání, zpracování plodů až po práci ve sklepě na finálním produktu. Časem pochopil, že všechny fáze výroby lze obejít bez chemie.
„Dobří sommeliéři si uvědomují, že mají v restauraci špičkovou kuchyni, která často stojí na farmářích, pracujících udržitelně a kvalitně. Proto dává smysl, aby to vyvažovali stejně kvalitnímu víny od vinařů, kteří také používají udržitelný přístup,“ vysvětluje svou filozofii sympatický vinař.
Páteční pětka / Obchodník s víny Marko Jelič ve víkendovém dotazníku
Marko Jelič je obchodníkem s naturálními víny a zakladatelem společnosti Winegeek, která distribuuje vína do nejlepších českých restaurací a firem. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.
1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?
Řekl bych, že nejsem nakupovací typ. Většina mých materiálních radostí je spojená s jídlem, pitím a cestováním. V tom se neumím moc krotit a zároveň je dost vázané na mou práci. Třeba za posledních pár měsíců jsem byl několikrát v Itálii, Španělsku a Rakousku, také na skok v Chorvatsku a za špičkovou gastronomií v Kodani, kam se vždycky rád vracím. Tamní scéna podniků s naturálními víny prostě bere dech. Ale teď, jak nad tím přemýšlím, tak v létě jsem si koupil skvělý parfém Absinthe Boréale od Maison Crivelli v Ingredients Store.
2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?
Část mých kořenů pochází z Balkánu a občas proto připravím nějakou srbskou, řeckou nebo tureckou specialitu. Asi nejvypilovanější mám musaku. V září jsem poprvé připravil tradiční pečené marinované papriky po srbsku, které jsem vypěstoval a sklidil na naší pražské zahradě. Jednoduché, ale chuťově úžasné. Po pár letech života na severovýchodě Itálie jsem si také zamiloval přípravu pasty, ve které u nás často figuruje čerstvá salsiccia. Nejčastěji ale u nás doma vaří má manželka Jana, donedávna kreativní šéfkuchařka sítě Ambiente. Tudíž si spíš pochutnávám, než že bych často vařil.
3.
Co vám přináší klid v duši?
Pohled na mou ženu a dcerku, když jsou obě v pohodě, zdravé, veselé a radostné. Pohled na nekonečný horizont moře, poslouchání vln, nasávání vůně pobřeží. Pohled do ohně, dlouhé večery na chalupě, vůně jídla z plotny. Chvíle uvědomění vděku za to, jak dobře se tu v srdci Evropy máme.
4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?
Baví mě být tátou. Osvojit si to je na celý život, ale naplňuje mě to neskutečně. Taky se mi daří lépe plánovat a díky tomu i lépe relaxovat, když už se naskytne nějaká volná chvíle. Miluju práci na zahradě, hrabání se v hlíně a vlastně celý ten proces od prvotního záměru až po sklizení plodu.
5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?
Hodně mě nadchl dánsko-švédský seriál Most. Je to sice hodně temná severská detektivka, ale vlastně malinko humorná. Papírově podobný, i když starší a úplně jiný je můj snad nejoblíbenější seriál Městečko Twin Peaks. Ten jsme si během prvních podzimních dní promítli s pár přáteli v krásné stodole na Vysočině a vařili si k tomu speciality ze seriálu. Byl to takový geekovský minimaraton a dost neobyčejný zážitek.