„V podstatě nepoznáš, že se něco děje, lidi sedí na zahrádkách, sportují, grilují,“ popisuje marketingová specialistka Markéta Mikšíková probíhající pandemii na Novém Zélandu. Markéta, která předtím v Praze pracovala pro fashion skupinu Vermont, se do Aucklandu přestěhovala před dvěma roky. „Moje představa o téhle zemi se odvíjela hlavně podle Tolkienova Pána prstenů. Očekávala jsem Hobitín, průzračná jezera a idylickou krajinu. O lidech a kultuře jsem měla jen velmi mlhavou představu.“ Nový Zéland ji svými přírodními krásami rozhodně nezklamal. „Na své si tu ale přijdou i milovníci kaváren a kultury. Na Zélandu opravdu najdete ten správný balanc mezi výlety do divoké a nádherně prázdné a nezničené přírody, a městským životem, pokud o něj tedy stojíte.“
Zatímco u nás je konečně jaro, na Novém Zélandu nyní začíná podzim. „Ráno je světlo později a večer už máme pěknou zimu,“ říká marketingová specialistka Markéta Mikšíková, která se do Aucklandu přestěhovala před dvěma roky. Pro Selected vybrala svá oblíbená místa v největším městě novozélandských ostrovů.
Novozélandská angličtina obsahuje spoustu svébytných slangových slov. Mezi nimi je značně oblíbený výraz JAFA. Ve spisovné angličtině vůbec neexistuje. V té novozélandské má ale hned dva významy. První je hovorový název pro malou sušenku s pomerančovou příchutí. „Ten druhý je zkratkou pro obyvatele největšího města Nového Zélandu Aucklandu – Just Another Fucking Aucklander. Tedy i pro mě,“ směje se Markéta.
„Nenechte se ale zmást. Obyvatelé Aucklandu jsou mimořádně milí a město samotné je velmi sympatické. Obyvatel má stejně jako Praha, ale působí, i navzdory mrakodrapům a slavné televizní věži Sky Tower, spíš příjemně ospalým dojmem,“ dodává.
Auckland nabízí na Novém Zélandu nejvíce možností z oblasti společenského života a kultury. Tady je Markétin výběr top míst v Aucklandu a okolí.
BEDFORD SODA & LIQUOR
Pohodový odpolední podnik v newyorském stylu najdete v jedné z nejvíc cool čtvrtí Aucklandu zvané Ponsonby. Hlavní třída je plná stylových designových obchodů, knihkupectví, kaváren, barů, ale i jógových studií. Adresu má přímo v centru dění, tedy budově Ponsonby Central, což je vlastně tržiště se stylovými restauracemi, pekárnou a obchody s uměním.
VÍNA Z CLOUDY BAY
Výhled z terasy jednoho z mnoha přístavních aucklandských barů jen tak něco nepřebije. Obvzlášť se sklenkou nejznámější a nejlepší novozélandské vinné odrůdy Sauvignon Blanc z oblasti Marlborough. Opravdovou perlou mezi novozélandskými sauvignony je etiketa Cloudy Bay. Vyznačuje se intenzivní a pestrou ovocnou vůní (grapefruit, citroník ježatý, angrešt) a nejinak je tomu u nynějšího ročníku 2020.
SILO 6
Neexistuje podobné místo na Novém Zélandu, jakým je Silo 6. Tenhle umělecký prostor najdete u vody v aucklandském přístavu. Jak název napovídá, opravdu je to bývalé silo určené pro uchovávání materiálu pro dnes už nefunkční železniční systém. V současnosti slouží především výstavám, uměleckým performancím, ale i fashion přehlídkám.
Na industrialním „náměstí“ se odehrává řada akcí i pro širší veřejnost, jako například proslulé vánoční trhy. Protože na Novém Zélandu tou dobou panuje parné léto, na rozdíl od svařáku si tu dáte zmrzlinu a osvěžující koktejly.
Velmi oblíbené je tu letní kino. Nacházíme se pod ozónovou dírou, slunce je tu tedy opravdu ostré, když ale zajde, můžou i v létě teploty opravdu nebezpečně klesnout. Žádné tropické noci, na které jsme zvyklí z domova. Na diváky kina se pak naskýtá docela legrační pohled. Vidíte jednotlivé ostrůvky dek a spacáků, ze kterých vykukují hlavy v čepicích. Na Zélandu taky opravdu brzy pochopíte užitečnost místního fashion trendu – oblíbené kombinace žabek a zimní bundy.
HĀNGI
V Silo 6 si můžete dopřát maorskou specialitu zvanou Hāngi. Pripravuje se tak, že do vyhloubené jámy se položí rozžhavené lávové kameny a na ně ve speciálním, dříve látkovém a dnes spíše kovovém „koši“ naskládají suroviny, které pak zakryjí několika vrstvami listů nebo rohoží namočených ve vodě a zahrabají nebo pokryjí zeminou. Tímto způsobem se nejčastěji připravuje maso. Já si dávám typické novozélandské jehněčí, společně se sladkými bramborami a dýní.
MELANIE ROGER GALLERY
Karangahape Road, neboli K’ Road platí za jednu z nejvíc trendy aucklandských ulic. Je to třaskavý mix drahých hipsterských podniků a stánků s kebabem. Narazíte tu na bezdomovce, transvestity i vystajlované mladíky s knírkem brázdící ulici na svých vystajlovaných kolech. Vyznění ulice je cool a fashionable a najdete tu i malou, bíle vymalovanou galerii Melanie Roger Gallery pojmenovanou podle své majitelky, jež zastupuje přední současné novozélandské umělce.
AUCKLAND ART GALLERY TOI O TAMAKI
V největší městské (a novozélandské) galerii objevíte velké množství současných umělců a sbírky zahrnující i maorské umění. Patří k nim také portréty Maorů od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, který se řadí mezi nejvýznamnější novozélandské malíře (a je po něm dokonce pojmenováno šampaňské). Budova z devatenáctého století prošla nedávno rekonstrukcí, která citlivě skloubila historickou památku s moderní architekturou.