Maputo bylo vždy centrem zajímavé a avantgardní architektury. Najdete v něm třeba železný dům navržený Gustavem Eiffelem či ohromné nádraží postavené v jeho stylu. I meziválečná architektura je zde dobře zastoupena. Zcela nejzajímavější kapitolou je ale bezpochyby architektura z poloviny dvacátého století.
Mosambik byl do roku 1975 portugalskou kolonií a tedy součástí země, ve které celá desetiletí vládl diktátor António de Oliveira Salazar. Zatímco doma na Pyrenejském poloostrově Salazarův režim potlačoval svobodu, mnoho architektů a umělců se přesunulo do kolonií – hlavně Mosambiku a Angoly – kde silná ruka režimu v Lisabonu neměla takový dosah.
Tajná policie PIDE sice byla aktivní i v Mosambiku, věnovala se však zejména utlačování Afričanů. Větší svobody využili v Maputu architekti. Ti v padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech vytvořili speciální africkou větev architektury, takzvaný „tropický modernismus“. Ten vycházel z pocitu, že Afrika je místem pro experimenty a spočíval také ve spojení tradičních afrických metod stavění (hlavně zakomponování prvků přirozeného chlazení budov), afrického umění a témat moderní architektury.