Proč se lidem líbí různé věci? A jak to ovlivňuje jejich postavení ve společnosti? V šedesátých letech budila rocková hudba pohoršení, dnes rapeři dostávají literární ceny. Videohry byly donedávna vnímány pouze jako bezduchá zábava, dnes jsou předmětem seriózní kulturní kritiky. Na univerzitách se studují komiksy. Kulturně vzdělaný člověk už se nepozná podle toho, že poslouchá operu, chodí do divadla, čte klasickou literaturu a umí si správně uvázat kravatu. Tyto a další proměny ovšem neznamenají, že by „správný vkus“ přestal hrát ve společnosti důležitou roli.
Knižní edit / Literární výběr plný fantazie, kterým obdarovat sebe i druhé
Říká se, že kolik knih přečteš, tolik životů prožiješ. V dnešní době audioknih a podcastů má psané slovo silnou konkurenci. Pak jsou ale knihy, které mají velmi silný apel nejen v samotných slovech. Nestačí si je jen položit na konferenční stolek vedle vonné svíčky, zaslouží si je skutečně otevřít. Vybrali jsme knihy, které čtenáře vybízejí vytvářet si názor, zaujímat stanovisko, pracovat na sobě samém, zapojit fantazii a možná objevit i skryté vlohy.
Kniha Pravidla vkusu představuje sociologickou výpravu do zkoumání vkusu, jeho mechanismů a propojení se společenskými institucemi v současné české společnosti. Na základě existujících poznatků z oblasti sociologie kultury i vlastního výzkumu autoři uvažují o tom, kde se vkus bere, jakým způsobem se utváří a jaké má sociální důsledky. Kulturní hierarchie se totiž promítají do struktury společnosti, mechanismů gentrifikace městských čtvrtí, vstupují do nerovností ve vzdělávání a vysvětlují mnohé zdánlivě samozřejmé okolnosti naší každodenní kulturní spotřeby. Zkrátka, najdeme je v kavárně, při přijímacím pohovoru i v urbanistickém plánování.
Ondřej Špaček, Marie Heřmanová, Michal Lehečka, Ludmila Vladyniak: Pravidla vkusu, 369 Kč, koupíte zde
Kniha Co dokáže kultura? je výsledkem dlouholetého výzkumu Davida Kašpara, který působil jako nezávislý kulturní producent, ředitel příspěvkové organizace Praha 14 kulturní, organizátor festivalu o umění ve veřejném prostoru Street for Art, vysokoškolský pedagog na DAMU a v současnosti jako místostarosta městské části Praha 10. Nabízí české i zahraniční příklady dobré i špatné praxe, stejně jako vhled do kulturního plánování. Glosuje roli tradičních kulturních institucí v dnešní společnosti, význam kulturních průmyslů i ekonomický dopad kultury. Přináší přehled praktických nástrojů, jak skrze kulturu rozhýbat svoji čtvrť nebo město, které tak poslouží nejen kulturním organizátorům, zaměstnancům kulturních institucí, členům neziskových organizací, zástupcům místní samosprávy nebo organizátorům nejrůznějších sousedských slavností, ale i každému, kdo se zajímá o své okolí. Kultura totiž zlepšuje kvalitu života.
David Kašpar: Co dokáže kultura, 360 Kč, koupíte zde
Publikace představuje portréty 20 míst ve 20 městech a obcích České republiky, které svým počtem obyvatel nepřesahují 20000, za nimiž stojí 20 předních architektonických studií mnohdy v autorské dvojici se zadavatelem, vedením obce nebo provozovatelem. Podkladem pro texty jsou rozhovory s architektonickými studii a tzv. hybateli architektury – zadavateli, investory, provozovateli, vedením obce či města, místními kulturními organizátory, nadšenými krajinářskými architekty. Autorské fotografie vznikaly speciálně pro knihu a zcela atypicky v době reálného provozu objektů.
Autoři hledají body jemných i výrazných zásahů do města i krajiny, sledují proměnu české vesnice a malého města a stavbu nových emblematických veřejných budov, stejně jako nepatrné akupunkturní zásahy, které dokáží proměnit charakter a biorytmus daného místa. Architektonickou proměnu jen nepopisuje, ale prožívá. O místech a lidech, tak by zněl podtitul, kdyby kniha nějaký potřebovala.
20000: O místech a lidech, 399 Kč, koupíte zde
Ema Müller poprvé knižně vydává texty, které pět let psala pro magazín Vogue CS. Texty společně tvoří jeden velký příběh plný nejrůznějších emocí, a když se podíváte pozorně, zjistíte, že každá stránka a každý detail má svůj význam. „Texty jsou obohaceny mým škrabopisem načmáranými deníčky, fotkami z dětství, fotkami z mobilu a fotkami úžasného Jakuba Gulyáse, které jsme spolu během těch pěti let pořídili, většinou u něj doma v obýváku. Knihu jsem před vytištěním prošla a růžovým fixem jsem do ní udělala různé poznámky, které jsme v ní nakonec nechali,“ láká čtenáře Ema do svého světa.
Ema Müller: Svoja, 790 Kč, koupíte zde
Kompletní oficiální retrospektiva, kterou seřadila Irma Boom, jedna z předních světových knižních designérek, v úzké spolupráci se samotnou Jil Sander, je plná speciálních prvků, které z ní učiní velmi žádaný sběratelský artikl. Kniha obsahuje archivní materiály a nahlíží do života designérky, která se straní publicity, a vypráví o tom, jak Sanderová v 60. letech začínala a následně se prosadila jako návrhářka, která se nenechala ovlivnit trendy. Rekapituluje její vstup do světa kosmetiky a pozdější spolupráci se společností Uniqlo, kde vytvořila speciální řadu +J. Další pozornost je věnována její spolupráci s předními architekty na architektuře a interiérovém designu jejích nadnárodních vlajkových prodejen.
Jil Sander by Jil Sander, 3090 Kč, koupíte zde
Šárka Vojáčková je certifikovanou učitelkou Jivamukti jógy, majitelkou pražského jógového studia Jógovna, milovnicí harmonia, chantingu (zpěvu manter), Bhakti jógy (jóga oddanosti) a ovesného kapučína. Ve své první knize Deník moderní jogínky popisuje zkušenosti z pobytu v indickém ášramu, kde se účastnila svého prvního lektorského kurzu jógy. Nyní vydává svou třetí knihu Umění jógy. Nejde o rychlý návod, jak zhubnout, jak posílit, jak být ohebný či ohebná. Jde o návrh, jak skrze praxi jógy můžete lépe poznat sami sebe. Jde o návrh, který buď přijmete, anebo nikoliv. Rozhodnutí, zda žít šťastný a spokojený život je jen a jen na vás. A tato kniha? Ta vám může takový život pomoci vybudovat a takový život každý den pomoci prožívat. Jak? Skrze umění jógy.
„Rozhodla jsem se, že si nechci tuto dechberoucí sílu jógové praxe nechat jen pro sebe. To proto jsem napsala tuto knihu. Napsala jsem ji pro každého, kdo chce s jógou začít, praktikuje ji, nebo ji dokonce učí. Napsala jsem ji, protože vidím kolem sebe i na sobě, jak síla jógové praxe mění životy,“ říká autorka.
Šárka Vojáčková: Umění jógy, 990 Kč, koupíte zde
První kuchařka Vojtěcha Vrtišky, vítěze soutěže o nejlepšího českého amatérského pekaře. Posouval se sám, bez kurzů a učitelů. Metodou pokus-omyl. A velmi brzy našel svůj originální, až takřka umělecký rukopis, který nejen na Instagramu obdivuje spousta fanoušků. Svůj um rád předává dál a pořádá kurzy pro veřejnost za podpory různých značek. Sympatický mladík se s vámi podělí o své nejoblíbenější sladké recepty. Nemusíte se ale bát, že mu nebudete stačit. Vojtěch pro vás připravil dvě verze každého dezertu: jednu vhodnou pro začínající pekaře a jednu pro ty, kteří chtějí své pečení povýšit na umělecké dílo. Pod jeho vedením si zážitky z vrcholné cukrařiny může vychutnat úplně každý. Pro kuchařskou knihu netradiční fotografii na přebal vytvořil přední český fotograf Vladimír KIVA Novotný.
Vojtěch Vrtiška: Kuchařka, 549 Kč, koupíte zde
Knižní zarážka nejen pro grafické designéry s upřímným doznáním “I only collect books, I do not read them.“ vznikla ve spolupráci s Displaay Type Foundry. Zarážka prezentuje připravovaný styl z písma Roobert, které se chystají také rozšířit a jako novinku vydat v příštím roce.
zarážka na knihy Collector, 1100 Kč, koupíte zde