V noci, kdy je největší tma a nikdo se nedívá, dějou se tam divné věci. V malém množství – ale přesto – někdo chodí na whisky. Člověk by čekal, že v temné hale bez oken postavené z nedaleko vylámané žuly, zůstanou v hliněné podlaze otisky stop. Ale ráno je podlaha vymetená, nikdy se nic nenajde, jen cenný mok stále ubývá.
Ztráty tu odnemapěti počítají na pět procent za rok, což při množství skladovaného destilátu vydá na malý zahradní bazén. Kdo je tím zlodějem?
„Jsou to andělé a úbytku proto říkáme andělská daň,” vysvětluje náš průvodce v šedém tvídovém saku a s kapesníčkem v klopě. Graham Dempster popisuje, že i když jsou dubové sudy utěsněné tak, aby jimi whisky neprotékala, stejně dýchají a alkohol se uvolňuje do vzduchu. Protože palírníci v minulosti nedokázali ztráty whisky vysvětlit, vymysleli si legendu o andělech, kteří na ni potají chodí. Na oplátku pak lidem na zemi posílají sny. Někdy dobré, jindy zlé, zřejmě podle toho, jak se whisky povede.
Sudy ale uvolňují výpary i přes den, a Graham proto neustále kontroluje displej svého přístroje, na němž měří koncentraci alkoholu v ovzduší. Pokud by měřák vyhlásit poplach, museli bychom ze skladu okamžitě ven, protože by hrozila exploze.