• Radosti
  • Zdraví
  • Barbora Vojtová / Trendy jsou pasé, v jídle hraje roli jeho dopad
Další článek
1 / 6

Barbora Vojtová / Trendy jsou pasé, v jídle hraje roli jeho dopad

Příští týden se v prostorách pražského domu Černá Labuť odehraje první ročník akce Taste Fake Meat zaměřené na alternativy živočišných produktů. Mezinárodní porota vybere ty nejlepší. Spoluorganizátorka akce a šéfredaktorka webu Ayurvedic Breakfast Barbora Vojtová pro Selected shrnula argumenty veganů, se kterými debatovala, proč je dnes správné omezit spotřebu živočišných produktů.

Advertisement

Jsem omnivor s tendencí flexitariána a inklinací k vegetariánství. Nerozumíte tomu? Jen se snažím zaškatulkovat své stravovací preference do aktuálních stravovacích kategorií, ve kterých se kdekdo začíná ztrácet. Mám pocit, že stravovací trendy zaměřené výhradně na definici surovin a produktů, které člověk smí a nesmí jíst, jsou již dávno pasé. Dnes na poli gastronomie hraje hlavní roli úplně něco jiného. Dopad.

Dopad v širokých souvislostech. Na zdraví člověka, na společnost, na zvířata a rostliny, čili na přírodu, zkrátka na celou planetu, s důrazem na ekologii a udržitelnost. Podle toho si každý ladí svůj individuální stravovací směr. Je to celoživotní vývoj na základě našich měnících se rolí. S jídlem se musí cítit dobře jak naše tělo, tak mysl. A právě ta často dopředu rozhodne o tom, zda nám jídlo bude chutnat či nikoli.

Na pohled krásné rajče, které dozrává v krabicích po cestě ze Španělska, z hal, kde se jej nedotkla lidská ruka, kde chybí hlína, slunce, den i noc, logicky nemůže chutnat tak jako vykutálené voňavé rajčátko od farmáře z vedlejší vesnice. Roli v tom hrají tři faktory – cena, dostupnost a příběh. A právě znalost „rodného listu“ suroviny jí automaticky zvyšuje hodnotu a dává důvod za ni zaplatit odpovídající cenu.

Otázka, která zní jako klišé: Také chcete žít na zdravé a šťastné planetě? Možná vás inspiruje následujících několik důvodů pro jiný přístup ke stravování, pro zařazení alternativ živočišných produktů, kterými omezíme jejich masivní spotřebu.

Vlastní zahrada jako kalibrace hodnot
Lockdown přivedl řadu lidí k pořízení si vlastní zahrady. Vlastní pěstování bylin, ovoce, hub a zeleniny přináší obvykle radost, pochopení a soběstačnost. Radost ve smyslu vypěstování si vlastní produkce, pochopení úsilí, které to stojí, harmonogramu přírody, ale také soběstačnosti týkající se nezávislosti na obchodech doprovázené úsporou peněz. Rostlinná strava hraje obrovskou roli v mnoha souvislostech.

Zvířata jako spoluobyvatelé planety
„Pokračovat dál v konzumaci zvířat je neudržitelné nejen eticky, ale i z hlediska ekologie – fakta o zbytečné náročnosti získávání masa a mléka už dnes asi většina lidí zná a alternativ přibývá. Stačí jen učinit volbu a vyměnit to, na co jsou lidé zvyklí za chuťově to samé, ale z modernějších zdrojů,“ říká Linda Maruščáková, psycholožka, spoluzakladatelka Vegan Fighter a trenérka MMA. „Hodně lidí vnímá vegany hlavně jako ochránce zvířat, ale ono by veganství mělo být především o sebelásce a soucitu. Kdo konzumuje maso a jiné produkty intenzivního živočišného hospodářství, zároveň nevědomě konzumuje strach, utrpení, stres a ubližuje tak především sobě, říká David Zmrzlý, spolumajitel a zakladatel Veganz CZ.

Spoluorganizátorka „nemasové“ akce Taste Fake Meat a šéfredaktorka webu Ayurvedic Breakfast Barbora Vojtová / foto: archiv

Alternativy také jako lék na alergie
Lidé s intolerancemi na některé potraviny mají dnes širokou škálu možností, jak problémové potraviny nahradit. Téměř v každé kavárně existuje ovesné, kokosové, sojové, rýžové nebo mandlové mléko a další možnosti, kterými lahodně nahradit to kravské. Nabídku produktů bez laktózy rozšiřují i obchodní řetězce, ceny jsou díky tomu příznivé a navíc si můžete takový produkt vyrobit i sami doma. Postupů je plný YouTube. „Trpěli jsme nemocemi, se kterými si konvenční medicína nevěděla rady. Našli jsme řešení v alternativní medicíně založené na zdravé stravě, kterou jsme si vyzkoušeli na sobě a která funguje. Již v té době jsme věděli, že konzumujeme příliš mnoho mléčných výrobků, proto jsme začali vyrábět sojové alternativy těch mléčných a stali jsme se jedním z největších výrobců fermentovaných sojových výrobků v Evropě,“ říká Milan Kuběna, ředitel české rodinné společnosti Kalma.

Czech fusion a burgery
Už jste slyšeli o tzv. Czech fusion? Jde o kombinaci českého piva a veganského či vegetariánského jídla. „A to se opravdu nebavíme o smaženém sýru, ale o krásně barevných vyvážených jídlech. Například menu Marka Fichtnera založené na rostlinné stravě v Červeném jelenovi. Jsem za tyto koncepty moc ráda, protože popularizují rostlinnou stravu i pro hosty podniků, kde donedávna kralovala tradiční česká kuchyně,“ říká programová ředitelka Českého gastronomického institutu – Renata Lukášová. A pokud jste „otevření tradicionalisti“, pak vyzkoušejte nemasovou tlačenku či utopence. Dnes existují rostlinné varianty většiny živočišných produktů a například takový rostlinný burger se stává čím dál tím častěji vyprodanou položkou jídelního lístku mnoha restaurací.

Ekologický a etický dopad
Snižování spotřeby živočišných produktů má příznivý dopad na zdraví planety. „Rostlinná strava využívá méně zdrojů, vytváří menší znečištění pesticidy a může tak přispět ke spravedlivějšímu a rovnějšímu světu. Průměrný člověk, stravující se západním způsobem, zkonzumuje během svého života tisíce zvířat, z nichž většina pochází z velkochovů. Rostlinná strava může ušetřit životy těchto zvířat a stravovat se rostlinně je snadnější než kdy jindy,“ říká Tereza Trávníčková z ProVeg Česko.

Dostatečná energie i pro vrcholové sporty
„Byl jsem dlouho vegetarián a veganství jsem v té době neřešil, přišlo intuitivně na základě toho, jak jsem získával víc informací – etických i ekologických. To je za mě v dnešní době hodně silný argument pro veganství. Začal jsem s ním experimentovat i skrz tréninky a byl jsem pozitivně překvapený, kolik mi přineslo energie a jak skvěle jsem se na čistě rostlinné stravě cítil. Sám jsem příkladem toho, že maso není potřeba nejen k běžnému životu, ale ani k náročným sportovním výkonům,“ říká Jan Müller, zápasník s mnoha světovými tituly v bojových sportech a spoluzakladatel projektu Vegan Fighter.

Ať už jste vegetarián, vegan, flexitarián nebo někdo, kdo se nechce zařadit nikam, jděte si takovou cestou, ze které máte dobrý pocit ve vztahu k sobě i k planetě. Jen na té cestě nezapomeňte na smysluplnou rozmanitost, kterou dnešní svět nabízí, například v podobě rostlinných alternativ k živočišným produktům, uzavírá Barbora Vojtová.

O soutěži Taste Fake Meat (30. 8. v Černé Labuti) více zde