Další článek
1 / 7

Pět nejlepších japonských whisky pro rok 2021

Whisky z japonských ostrovů výrazně boduje zhruba od začátku tohoto tisíciletí. V dubnu 2008 triumfovala i ve své pravlasti, kdy na světové soutěži ve skotském Glasgow získala nejvyšší ocenění za single malt Yoichi 1987. O kvalitě a popularitě japonských whisky svědčí i to, že jsou čím dál více falšovány, říká náš odborník na alkoholy Ivan Verner.

Advertisement

V Evropě se o japonské whisky poprvé dozvěděli čtenáři bondovek v povídce Iana Fleminga Žiješ jen dvakrát, která vyšla v roce 1964. Pochybnosti o její kvalitě vyslovil sám James Bond, ale jak poslední léta ukazují, jeho úsudek byl mylný. Ostatně, Sean Connery si konkrétně na značku Suntory v devadesátkách ochotně střihl i televizní reklamu.

S historií japonské whisky se seznámíme nejlépe, když představíme její dva nejdůležitější muže, stojící u její kolébky. Jsou to Šhindžiró Torii a Masataka Takecuru. Torii byl v podstatě obchodně zdatný lékárník, který začal vyrábět likéry v evropském stylu. S tím se ale nespokojil, chtěl dělat whisky pro Japonce. Pro ni nechal vybudovat palírnu na předměstí Kjóta v Jamazaki.

Místo nevybral náhodně – bylo proslulé pro svou výbornou pramenitou vodu, kterou používali čajoví mistři. Do palírny přijal jako výkonného ředitele právě Takecuru, kterého hned vyslal na studijní cestu do Skotska.

To bylo v roce 1918. Takecuru to vzal důkladně, v Glasgow studoval chemii a výrobu v destilerii Hazelburn v Campbeltownu, tehdejším „hlavním městě“ whisky a dokonce se i ve Skotsku oženil. Krátce poté, co se palírna v Jamazaki zavedla, opustil ji, a založil palírnu vlastní v Joiči na ostrově Hokkaidó. Tak byly založeny dnes nejznámější značky japonské whisky, Suntoru (Jamazaki) a Nikka (Joiči).

Svět ovšem japonskou whisky neznal. Přišla druhá světová válka po ní měli v Japonsku jiné starosti. Pálit whisky ve skotském stylu zde ovšem nezapomněli a jediný podstatný rozdíl spočíval a spočívá v tom, že se na sudy, kde destilát zraje, používá přednostně japonský dub, a znalci vědí, že dřevo určuje charakter whisky víc, než cokoli jiného.

Když v roce vydal velký znalec whisky (a piva) novinář Michael Jackson svoji bibli milovníků whisky Michael Jackson’s Malt Whisky Companion, v níž srovnává více než tisíc sladových whisek a seznamuje čtenáře s různými oblastmi, kde se pálí a popisuje rozdíly mezi nimi. Jeho pozornosti nemohlo uniknout ani Japonsko.

Whisky s nezvyklými etiketami, popsanými japonským písmem, si začali všímat nejen znalci. Průlomem se pak stalo vítězství desetileté Yoichi whisky od společnosti Nikka v mezinárodní ochutnávce pořádané Whisky Magazine roku 2001. Označení Best of Best pro tuto whisky se dostalo i do titulků světového tisku i periodik, která se obyčejně o něco takového nezajímala.

Yamazaki 12 years

Zraje v několika různých sudech, což ve výsledku dává velice vyváženou chuť s dřevitými tóny, která se výborně doplňují. Je lehká a suchá, má kořenité aroma a jemné dřevité nuance. Vyznačuje se delší dochutí. Jedná se o typickou japonskou whisky (a asi od Suntory nejznámější), kterou by měl každý, kdo se zajímá o tuto kategorii, alespoň jednou vyzkoušet. Yamazaki Whisky 12y, alkohol.cz, 5999 Kč (0,7 l)

Nikka Coffey Grain

Slovo Coffey v názvu neznamená kávu, ale připomíná irského destilatéra Aenease Coffeyeho a jeho destilační kolonu, kterou si nechal v roce 1830 patentovat. Whisky připomíná bourbon – používá se kukuřice a zraje v sudech po bourbonu.

V aroma i chuti jsou tóny karamelu a vanilky, na jazyku pocítíte také jemnou příchuť máslových sušenek. Existuje i verze z ječného sladu, což vybízí ke srovnání.
Nikka Coffey Grain, warehouse1.cz, 1530 Kč (0,7 l))

Chichibu Ichiro's Malt and Grain

Destilerie Chichibu byla založena roku 2008, ale prosadila se rychle. Tuto whisky představuje jako „směs všech světů“. Oprávněně – destilovaná whisky z Chichibu je kombinována se skotskou, irskou whisky, kanadskou režnou a americkou whiskey.

Je to směs destilátů, starých tři roky až dvacet let, která ještě zraje další dva roky. Výsledná chuť je kupodivu vyvážená a navýsost jemná.
Chichibu Ichiro’s Malt and Grain, alkohol.cz, 2379 Kč (O,7 l)

Mars Yakushima Aging 2020

Tato whisky byla sice vypálena v destilerii, která leží asi devět set metrů nad mořem, ale zrála v sudech po bourbonu na ostrově Jakušima u pobřeží jižního Japonska.

Právě deštivé a přitom teplé oceánské podnebí podporuje rychlé zrání s velkým podílem andělské daně; zároveň do whisky vnáší jemné slané zóny i tóny jódu, které spolu s jemnou vůní rašeliny připomínají whisky z Islay.
Mars Yakushima Aging 2020, maltrartaeten.de, 199.50 eur (O,7 l)

Akashi Single Malt

Jednosladová whisky se vyrábí v destilerii White Oak, která leží blízko oceánského pobřeží. To jí také dodává jemně slaný nádech. Zraje postupně v sudech od bourbonu, sherry, brandy, červeného vína a dokonce i japonské pálenky šóču.

Při ochutnávání pocítíte na výrazném sladovém základě jemné tóny, které ji dodaly právě ty různé sudy – koření, karamel, lesní ovoce a peckoviny.
Akashi Single Malt, bartidashop.cz, 1665 Kč (0,5 l)