Další článek
1 / 10

Psí domov / Na návštěvě bytu, kde se při rekonstrukci myslelo i na čtyřnohého obyvatele

Mladý pár oslovil k rekonstrukci menšího pražského bytu vyzval Interiérovou designérku Zuzanu Boškovou. Protože domácnost obývá ještě jeden, čtyřnohý člen, vybíraly se veškeré materiály a barvy i s ohledem na něj.

Advertisement

K bytu přišla dvojice v podstatě náhodou – jela vyzvednout dort na narozeninovou oslavu a po cestě zahlédla dům, který se oběma líbil. Shodou okolností byl právě v tomto domě byt na prodej, navíc ve srovnání se 40 m2, kde pár do té doby bydlel, s o poznání velkorysejší výměrou. Ke stěhování došlo na jaře 2020, v té samé době si pořídili i štěně. Zpočátku se sice – kvůli mladému čtyřnohému ničiteli – nechtěli pouštět do větších úprav. Ale věcí, které by ve stávajícím bytě chtěli změnit, se nakonec nabalilo dost na to, aby kontaktovali Zuzanu Boškovou.
„Pro Zuzku jsme se rozhodli, protože nám přišlo, že dělá moderní, a zároveň nadčasový design. Také máme podobný vibe, mluvíme stejnou řečí a jsme schopni se v pohodě na všem dohodnout. S tím souvisí, že jsme si mohli otevřeně říct, co se nám nelíbí, a naopak nám Zuzka dokázala rozmluvit nějaké naše nápady a vysvětlit, proč to nebude fungovat. Určitě bychom s ní rádi spolupracovali či konzultovali i do budoucna,“ říkají majitelé bytu.

Vyjma ložnice a pracovny tak prošly jednotlivé pokoje rekonstrukcí, a byt o velikosti 3+kk s výměrou 98 m2 tak získal z části novou tvář. „Mým úkolem bylo sladit zbývající místnosti – chodbu, koupelnu a obývací pokoj s kuchyní – do jednotného stylu. Výslednou podobu pak určovali všichni členové domácnosti, včetně toho psího. Použité materiály jsem s ohledem na jeho přítomnost volila tak, aby se daly snadno udržovat a omývat. A s lehkou nadsázkou by se dalo říct, že barvu dlažby a dalších doplňků jsem ladila s jeho srstí,“ uvádí interiérová designérka Zuzana Bošková, která na projektu spolupracovala s Michalem Kohoutem.

Vizuálně největší proměny se pak dočkal obývací pokoj spojený s kuchyní. Zde se nahradila původní kuchyňská linka, přičemž ta nová byla umístěna podél delší zdi. Tím se výrazně zvětšila pracovní plocha a prostor pro přípravu pokrmů. Pro zachování čisté linie kuchyně je digestoř integrovaná do varné desky. Poblíž kuchyňské linky se nachází nika, která nyní zastává funkci kávového koutku – na přidaných poličkách zde mají majitelé vše, co potřebují k přípravě kávy. „Kávový koutek je naším místem, kde diskutujeme, který čaj je lepší a kolik gramů jaké kávy ten den použijeme na filtr. Občas se zde objeví knihy a obrazy – a pak zase zmizí. Zkrátka se tento prostor mění s námi a naší náladou. Na nejnižší polici jsou psí misky a doplňky, takže každý u nás doma koutek využívá a je za to rád,“ shodují se majitelé bytu.

Obývací pokoj protíná nosný sloup, který se během rekonstrukce odkryl na samotný beton. Majitelé se jej rozhodli na doporučení designérů v tomto přirozeném stylu ponechat a přijmout coby určitý designový prvek, který je s jejich domovem neodmyslitelně spjatý. Naopak chtěli schovat velké nástěnné radiátory, které v hlavní místnosti zabírají podstatnou část stěny. Zuzana Bošková tento kosmetický detail vyřešila pomocí vzdušné policové knihovny u jednoho a prodloužením dráhy garnýže se závěsem u druhého topného tělesa. Obě jsou tedy zakrytá, v případě potřeby ale mohou nadále plnit svou funkci bez omezení.

Bílé stropy doplňuje na některých stěnách odvážný okrový akcent ladící se závěsy ve stejné barvě a zemitými odstíny vzorku na dlažbě. Ve stejném duchu, tedy hnědé a béžové barvě, se nesou i další doplňky jako jídelní stůl, pohovka a nástěnná svítidla. Zdánlivou jednolitost pak rozbíjí závěsná lampa Flowerpot od Vernera Pantona ve švestkové barvě, která je umístěná nad jídelním stolem, a sytě modrý odkládací stolek značky HAY. Posledním výrazným designovým kouskem je váza Iittala od designéra Alvara Aalta.