Další článek
1 / 3

Předseda Solární asociace Jan Krčmář / Když změna energetiky, proč ne stylově?

Předseda Solární asociace Jan Krčmář diskutuje nastupující trend, že rodinné domy se již nepřizpůsobují fotovoltaice, ale je tomu přesně naopak. Kdy se dočkáme toho, že solární panely budou nejen účinné, ale taky krásné?

Advertisement

Z dálky nevypadá rodinný dům ve švýcarské vesnici Tamins příliš extravagantně. Dvoupatrová dřevěná budova připomíná stodolu. Velká okna zdánlivě spojují obytný prostor s alpskou přírodou. Architekti z kanceláře Bearth & Deplazes Architekten opravdu odvedli skvělou práci. Stejně jako HMS Architekten při návrhu dalšího projektu ve Švýcarsku, mateřské školky v městečku Einigen, u jezera Thunersee. Další příklad moderní švýcarské architektury, která se nebojí přiznat tradiční alpské kořeny včetně klasické sedlové střechy. Střech byste si u obou budov z dálky možná ani nevšimli, pokud nepůsobíte v oblasti energetiky. Vyrábějí totiž obnovitelnou elektřinu ze solárních panelů. Ale panely nejsou v podstatě vidět. A to je dobře.

Jako předseda Solární asociace mám spíš chtít, aby solární energie byla na první pohled viditelná. Každý dům, na kterém je poznat, že využívá solární energii, je reklamou na fotovoltaiku a může motivovat další zájemce, aby si takový zdroj také pořídili. Jenže, jak prokazuje stále víc architektů, projektantů a investorů po celém světě, je možná lepší, pokud fotovoltaika není vůbec poznat.
Střešní fotovoltaika na rodinných domech u nás zatím znamená hlavně modré panely namontované na střechu tak, aby byly správně orientované, aby nedošlo k zastínění panelů a aby projekt obecně technicky vyhověl všem požadavkům. Málo se u nás řeší požadavek estetický. Modré panely na červené střeše vyrábějí levnou elektřinu. Proč by tedy někdo měl přemýšlet, zda se lépe nehodí spíš červené panely, které jsou dražší?

Nové stavební normy však znamenají, že do budoucna bude skoro nemožné (anebo velice nevýhodně či nepraktické) postavit nový dům bez obnovitelného zdroje. Tím bude v Česku zejména fotovoltaika. Týká se to samozřejmě i rodinných domů pro movité lidi, nebo pro klientelu, která řeší architekturu, design a styl na prvním místě. Pro takové klienty je důležité, aby se nepřizpůsobil dům fotovoltaice, ale aby architekt uměl navrhnout projekt podobný výše zmiňovaným ze Švýcarska. Projekty, kde panely tvoří celou střechu. Kde rozměr budovy je daný rozměrem panelů, kde k sobě ladí barvy. Anebo kde zdroj energie je zakomponovaný přímo do fasády budovy, jak se to dělá u takzvaných „Building Integrated Photovoltaics“ projektů. Skvělý příklad tohoto konceptu se nachází v Kodani, a to na fasádě tamější Copenhagen International School.

Dům ze solárními panely může být postavený citlivě a designově. Panely nemusejí být vůbec vidět. Nebo mohou naopak být statementem celého projektu. Architekti by měli vědět, že existují solární panely ve všech podobách, všech barvách, v podstatě na míru. Solární firmy, které panely instalují, musí vědět, že investorovi mohou nabídnout víc.

Ano, je to samozřejmě otázka peněz. Stylové panely jsou často dražší, obzvlášť v barevném provedení. Pokud chci panely pokrýt celou střechu, bude to také dražší, než když si jich objednám jen pár. Další vlna elektrifikace, či elektromobility ale bude motivací dost, nešetřit právě zde. A kdo by nechtěl být majitelem objektu, který bude dalším sloužit jako příklad pro stylovou změnu energetiky?