Další článek
1 / 27

Pohoda na Mallorce / Slovenští architekti přeměnili drůběží farmu v unikátní umělecký koncept

Slovenské studio Beef Architekti revitalizuje unikátní místo Sa Taronja v Andratxu na Mallorce, kdysi největší drůbeží farmu na Baleárských ostrovech a později proslulé neformální kulturní centrum, kam přijížděli umělci z celého světa. První fáze obnovuje 300 let starý kamenný dům na penzion, odhaluje jeho původní strukturu a začleňuje artefakty ze zlaté éry tohoto místa. Druhá fáze se zaměří na přeměnu tří dlouhých hal, původních kurníků a pozdějších uměleckých ateliérů, na všestranné kulturní prostory s cílem obnovit toto významné kulturní centrum. 

Advertisement

Sa Taronja je ikonické místo v městečku Andratx ležícím na úpatí Serra de Tramuntana na ostrově Mallorka. Až do konce 90. let minulého století zde byla největší kuřecí farma na Baleárských ostrovech, založená v šedesátých letech rodinou Burgos. V roce 1997 zahlédl náhodně kolem procházející německý malíř Hartmut Usadel ceduli s oznámením, že farma je na prodej a rozhodl si v ní zřídit ateliér.

Nezůstalo jen u toho, z místa vytvořil neformální galerii a kulturní centrum, ve kterém tvořili a vystavovali umělci z celého světa. Původní kurníky změnily funkci na ateliéry, galerii, či dokonce malý divadelní sál. Vrcholem tohoto období byl koncert Berlínského symfonického orchestru v prostorách Sa Taronje.

Po smrti Usadela nový majitel navazuje na kulturní potenciál Sa Taronje. Projekt je rozdělen na dvě fáze. První tvoří kamenný, třistaletý městský dům na hranici husté zástavby města, jehož obnovu jsme nedávno dokončili. Druhou jsou již zmiňovány tři štíhlé, osmdesát metrů dlouhé haly, které původně sloužily jako kuřiny, později jako ateliéry a galerie umělců. Jejich přestavba je v přípravě a jednání s městem. Cílem je pokračovat v tradici tohoto místa a podporovat myšlenku autentické kultury, která překračuje rámec města a ostrova.

Přes tři sta let starý kamenný dům byl většinu svého životního cyklu používán k bydlení, zadání znělo přestavět jej na místo pro hosty se čtyřmi apartmány a správcovskou kanceláří (tzv. oficina). Bratislavští architekti za pomoci místních dělníků se slovenskými kořeny odstranili všechny nánosy a přístavby, aby nechali prostor pro původní kamennou obálku a její přirozenou masivní tektoniku. V místě společné kuchyně využili severní fasády k perforaci většího otvoru a dosáhli tím lepšího prosvětlení prostoru i záměrného kontaktu s ulicí. Původní dřevěné prvky ze statických důvodů doplnili novými v původní barevnosti.

V exteriéru zvýraznili propojení domu se stávajícím patiem, jehož krytá část je jeho přirozeným funkčním pokračováním. Použitím jednoduché dřevěné mřížky vytvořili motiv stínění, který se opakuje po celém domě a tvoří novou vrstvu moderní identity stavby.

Více o Beef Architekti zde