Další článek
1 / 6

Nové projekty / Jak se rodí prémiové horské bydlení v tisíci metrech nad mořem

V České republice je jen málo míst, která by spojovala klid obklopený panenskou krajinou s pestrými možnostmi aktivního vyžití v přírodě. V jednom ze svahů v Peci pod Sněžkou se ukrývá jedno z nich. A právě s myšlenkou na unikátní povahu této lokality vzniká projekt rekreačního bydlení Apartmány Bramberk, který bude po svém dokončení tvořen pouhými deseti jednotkami.

Advertisement

„Pec pod Sněžkou jsme měli s manželem vždy v osobní oblibě a v posledních dvaceti letech jsme tuto lokalitu navštívili nesčetněkrát – přesto je to pro nás pokaždé neopakovatelný zážitek. Když se nám tak před několika lety naskytla příležitosti koupit objekt původního hotelu Hnědý vrch, neváhali jsme,“ říká o místě, kde v současnosti vznikají Apartmány Bramberk, Jana Vondráčková, která je jedním z investorů projektu a ředitelkou společnosti CIO Group.

Dodává, že nejprve objekt pronajímali a jako hosté i navštěvovali, v roce 2019 přišlo rozhodnutí připravit koncept prémiových apartmánů. „Nyní se těšíme, že na náš osobní příběh naváží příběhy budoucích majitelů jednotlivých apartmánů.“

Investoři zahájili spolupráci s architektonickou kanceláří Rosa – Architekt. Od počátku bylo oběma stranám zřejmé, že hlavním cílem je zachovat tvarosloví původního objektu, tedy tři dominantní obytné věže. „Inspirovali jsme se ve světě, především v Itálii, kde řada původních brutalistních objektů prošla revitalizací. Díky tomu byly znovu objeveny nesmírně působivé stavby,“ vysvětluje Jana.

„Mnoho staveb, které vznikly v době totality, má nespornou architektonickou hodnotu. Tak jsem vnímal i tento objekt, jehož hmota je velmi originálně a důmyslně osazena do terénu. Kromě prosklení čelních stěn apartmánů a nutných přístaveb jsem do celkového konceptu nechtěl příliš zasahovat. Byť se materiály na fasádách mění, myšlenka zdůraznění obytných věží oplechováním zůstala zachována,“ dodává k pojetí objektu architekt Michal Rosa.

Objekt původního hotelu má nebývale kvalitní základ, jeho proporce a bytelná betonová konstrukce navíc umožnily maximální otevření interiéru vstříc exteriéru. „Nechtěli jsme sledovat stávající skandinávský trend horských apartmánů, jelikož máme za to, že se jeho potenciál již vyčerpal. Stavba navíc díky navázání na původní architektonickou linku dobře zapadá do okolní krajiny a akcentuje režný vysokohorský charakter.“

Nově vznikající projekt Apartmány Bramberk neodráží povahu okolní krajiny jen hmotově, ale také stran interiérů. Charakter vnitřních částí stavby vytvoří beton doplněný přírodním kamenem a dřevěnými obklady. „Materiály jsme barevně i charakterově vybírali tak, aby odkazovaly na místo, ve němž se objekt nachází. Čerpali jsme z palety místních materiálů a přírody. Důležité bylo, aby interiéry působily vlídně, funkčně, intimně, zároveň však vzdušně,“ popisuje Jana.

Hlavní předností interiérů samotných apartmánů je jejich propojení s okolní krajinou díky masivně prosklenému průčelí jednotlivých obytných věží. „Právě ničím nerušený výhled do horské přírody bylo to, o co nám v projektu šlo. Výsledkem jsou výjimečně vzdušné a světlé prostory, což je kombinace, která se u horských apartmánů objevuje jen zřídka.“

Umístění v divoké krajině, na kterou se z jednotlivých interiérů otevírají podmanivé výhledy, s sebou samozřejmě neslo i mnohé výzvy, s nimiž se museli architekti vypořádat. „Cenou za původní architektonické pojetí byla značná provozní složitost objektu, způsobená množstvím výškových úrovní. Provozní uspořádání bylo jednoznačně největším úkolem. Významného zjednodušení jsme dosáhli odstraněním dvou stávajících schodišť a vložením nového schodiště včetně výtahu,“ dodává Michal Rosa.

“Stavba díky navázání na původní architektonickou linku dobře zapadá do okolní krajiny a akcentuje režný vysokohorský charakter.”

I přesto, že se objekt nachází nedaleko sjezdovky Bramberk, panuje v jeho bezprostředním okolí nebývalý klid, soukromí navíc poskytuje i vnitřní členění domu – rezidenti budou mít na patře mnohdy jen jednoho souseda. Vytvořit tak komorní projekt se na takovém místě přímo nabízelo, což Jana potvrzuje. „Ano, apartmánový dům s mnoha jednotkami by zdejší intimní atmosféru nenávratně zničil.“

Na architektonickém řešení interiérů se navíc podílí společnost Konsepti ve spolupráci s architektkou Hanou Severovou, která dlouhodobě působí také v atelieru ADR. „Koncepce, kterou jsme pro interiéry Apartmánů Bramberk zvolili, vystihuje spojení kultivovaný luxus. Společnost Konsepti nám nabídla nadčasové, přívětivě řešené interiéry, které jsou nevtíravé a které zároveň zjemňují brutalistní hmotu domu,“ říká k vnitřnímu pojetí projektu Jana. Cílem přitom nebyla prvoplánová okázalost, ale naopak vytvoření prostředí, kde se rezidenti budou cítit příjemně a komorně.

Na závěr se ptám, jak si Jana představuje budoucí majitele budoucích apartmánů. „Projekt je určen pro náročného klienta; takového, který si střeží své soukromí, a spíše než prvoplánová okázalost je pro něj důležitá estetika, jakož i funkční a nadčasové řešení. Víme, že náš klient potřebuje svůj klid, který však nesmí nabrat svazující podobu. Dobře se cítí tam, kde má možnost volby. My tak vytváříme prostor pro ničím a nikým nerušené přemýšlení po náročné práci, kde je zároveň spousta možností pro společenský život a sport.“ Podle Jany je v této souvislosti nejvýstižnější moto, kterým se řídí od počátku: „Výjimeční lidé ve výjimečném projektu.“

Více o projektu Apartmány Bramberk.