Další článek

Rodinné dědictví / Vánoční ozdoby podle módních brandů

Už slyšíte zvonění zvonečků? To bude pokladna číslo tři. Vánoce jsou za rohem, což znamená, že je nejvyšší čas obrátit pozornost k tomu, čím letos vyšperkujete vánoční stromek. Než nakoupíte lacinou dekoraci v supermarketu, podívejte na ozdoby, které si skutečně budete chtít ponechat po celá léta a možná předat i další generaci.

Advertisement

Vůbec první historicky doložený vánoční stromeček byl u nás ozdoben na počátku 19. století. Přesněji, v roce 1812 v domácnosti ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha, který se touto tenkrát netradiční dekorací rozhodl svým hostům zpestřit Štědrý večer. To se ještě stromečky zavěšovaly ke stropu špičkou dolů, zdobily se barevnými stužkami, sušeným ovocem nebo perníčky.

Dlouhá není ani historie samotných vánočních ozdob. Součástí vánoční výzdoby se staly až v průběhu minulého století. Kvůli náročné ruční výrobě a tedy vysoké ceně se staly rodinným dědictvím. Nepodléhaly každoročně trendům jako dnes. Úplně první zmínky o ozdobách z ovoce, papíru, nití a pečiva pocházejí z Alsaska z 16. a 17. století. V českých zemích byly první vánoční ozdoby především z ovoce, které doplňovaly vlašské ořechy natřené metalickými barvami, či obalené do lesklého papíru. Jinde se peklo cukroví z marcipánu, který se dobarvovalo růžovou vodou. Oblíbené bylo taktéž tzv. tragantové cukroví, do něhož se přidávaly rostlinné pryskyřice. Ornamenty se vyráběly buď v ruce, nebo pomocí speciálních formiček.

V sedmdesátých letech 19. století přišly na trh vánoční ozdoby ze stříbrných a zlatých drátků známé pod označením lametové ozdoby vyráběné v Norimberku. Proslulé byly zejména drátkované hvězdičky a komety, které se rozšířily po celém světě. Ve třicátých letech minulého století se rozšířily dřevěné vánoční ozdoby, které vynikaly precizním řemeslným zpracováním. Ve stejné době získaly na popularitě cínové ozdoby malované pestrými barvami.

Skleněné „baňky“ se poprvé objevily na na německém trhu a odtamtud se rozšířily k nám, kdy je začaly produkovat především malé domácí dílny na Jablonecku nebo v Podkrkonoší.

Dnes se vyrábí vánoční ozdoby z různých materiálů – sklo, luxusní křišťál, nejrůznější kovy, i laciný plast. Oproti dřívějším dobám se nyní každé Vánoce nesou v duchu různých barevných trendů. Letos by prý stromečkům mohly kromě tradiční červené a zelené dominovat i pastelové barvy. Vánoce neberou na lehkou váhu ani velké módní domy. Kromě velkolepých kampaní a dechberoucích výloh nabízejí i opulentní vánoční dekorace. Každá značka v duchu své vlastní filozofie. Tohle není jednosezonní design, tohle je rodinné dědictví.

skleněná ozdoba Klimchi Aurora Tiara Pink podle návrhu Františka Jungvirta, 360 Kč, koupíte zde

ručně broušená ozdoba Ruckl z kolekce Odette v designu Ronyho Plesla, 2396 Kč, koupíte zde

porcelánová ozdoba Tiffany & Co. s ve tvaru polárního medvěda, 6700 Kč, koupíte zde

skleněná ozdoba Fendi se zmenšeninou ikonické kabelky Fendi Baguette, 5900 Kč, koupíte zde

set dvou skleněných ozdob Prada s logem a geometrických vzorem, 10 400 Kč, koupíte zde

křišťálová ozdoba Swarovski evokující ohňostroj, 2990 Kč, koupíte zde

kovová ozdoba ve tvaru jmelí H&M, 339 Kč, koupíte zde

ozdoba ze skla s vířivým vzorem Bottega Veneta, 3800 Kč, koupíte zde

porcelánová ozdoba Tiffany & Co. s motivem květu plumérie, 6700 Kč, koupíte zde

set 4 kusů skleněných ozdob H&M, 719 Kč, koupíte zde

ozdoba Louis Vuitton inspirovaná maskotem značky Vivienne z reliéfní kůže a ikonického plátna s monogramem, info o dostupnosti v butiku

ozdoby Cartier z ručně foukaného skla, 16 200 Kč, koupíte zde