Je spoluzakladatelem multioborové platformy kolemhlíny, která zkoumá použití hlíny ve stavebnictví a realizuje techniku dusané hlíny. Věnuje se také edukaci skrze vedení Produktového designu na pražské Scholastice. Vlastní zkušenosti sbíral v zahraničních ateliérech jako ClaessonKoivistoRune ve Stokholmu, LehmTonErde z Vorarlbergu či prací pro Maxima Velčovského.
Páteční pětka / Návrhář Matěj Janský ve víkendovém dotazníku
Věnuje se navrhování nábytku, interiérovému designu a materiálovým experimentům. Společně s Cyrilem Dunděrou, spolužákem z UMPRUM, vede oceňované designérské studio JanskyDundera. Ve své práci neustále rozvíjí zájem o méně frekventované materiály a zahraniční inspirace. Matěj Janský v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.
1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?
Když jde o radost, určitě Tip Top schůdky, které přinášejí každému pár decimetrů výšky navíc, aby bylo snadné dosáhnout, kamkoli je potřeba. Návrh inspirovaný překližkovými odřezky z odpadu vytáhne krásnou kresbu dřevěné dýhy. Schůdky svým malým rozměrem, roztomilým detailem i účelností a prostým původem radost prostě nakažlivě vyzařují.
2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?
Mně jdou asi nejlépe svačiny na výlet do přírody. Takový tenký plátek kyselého jablka nebo zralého fíku vložený mezi pravý bergkäse na kopci s výhledem udělá malý zázrak. Ale teď vážně – velmi mě oslovily záběry z dokumentu Chef’s Table, kde vaří mniška Jeong Kwan. Říkal jsem si, že čím méně výrazné chutě jídlu vtiskneme, tím více prostoru můžeme dát individuální interpretaci při konzumaci. Například obyčejná voda. Když ji budu pít po douškách a se zavřenýma očima, může chutnat tisíckrát jinak.
3.
Co vám přináší klid v duši?
Jít kousek naplánované trasy pěšky, i kdyby mělo jít o posledních 5 minut. Dopřát si bezúčelné trávení času a pozorovat dění kolem s potutelným úsměvem. Vychutnat si tu chvíli tady a teď.
4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?
Nezačal jsem nedávno, ale osvojuji si ji stále znova a znova s každým novým projektem. Jedná se o techniku dusané hlíny, při které je potřeba ponořit ruce do materiálu a umazat se. Připomíná mi vaření z lokálních a sezónních surovin. Vyžaduje čas a pokoru. Co se bude vařit, neurčuji já ani klient, ale materiál samotný.
5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?
S filmy jsem “opožděný”, a tak jsem se teprve nedávno dostal k loňskému Dokonalé dny, který ve mně stále doznívá. Může být smutný i veselý podle aktuálního divákova naladění. V příběhu je přítomné ticho, rutina, architektura. Řekl bych, že film nabízí skutečný prostor k uvažování.