Stavba svým umístěním navazuje na rozvolněný urbanismus zástavby ve svém sousedství a respektuje výškové poměry v území. Pozemek odcloňuje vzrostlá zeleň směrem od regionální železniční trati. Za kolejemi se již otevírá užší část vodní nádrže Lipno.
Chata na Lipně / Když přijde čas na chalupaření, tak stylově a s výhledem
Původně se na pozemku u vodní nádrže Lipno nalézala rekreační chata ze sedmdesátých let. Tu pod dohledem francouzsko-českého studia Les Archinautes a za přispění specialistů na nízkoenergetické domy z 3AE nahradila novostavba s komfortním zázemím pro provozování horských sportů v každém ročním období a s pečlivým ohledem na tradice šumavské architektury.
Jednopodlažní dům s podkrovím čerpá z tradičních principů šumavské architektury, a to z obdélníkového půdorysu, kompaktního tvaru, orientaci po vrstevnici, vytvoření krytého zápraží, ale i výraznější artikulace štítu (předsazení). Výškové zarovnání okapní roviny s nadpražím oken a dveří na jedné horizontální linii je soudobou interpretací římsy.
Výhled na Lipno v pozadí s vrcholy Smrčiny a Hraničníku se stává středobodem projektu. Světnice se soustředí kolem dominantního štítového čtvercového okna směřujícího na Lipno. Ostatní okna mají přímý výhled do lesa. Les je v interiéru přítomný také materiálem, vůní, barvou. V přízemí je navržen jeden malý pokoj, koupelna, prádelna, malá sauna a místnost pro uložení sportovního a technického vybavení. Podkroví skrývá koupelnu, komoru a dvě ložnice s kruhovým oknem ve štítu, rámujícím další vrcholy v okolí.
Tři strany domu lemuje dřevěná terasa, která podle své proměnlivé šířky vytváří, spolu s výrazným přesahem střechy prostor, který slouží například pro posezení na slunci a ve stínu, jako odpočívárna sauny, anebo pro uložení dřeva a kol.
Objekt je navržen jako dřevostavba z CLT panelů pohledových v interiéru. Obklad fasády tvoří svislé modřínové profily, okna doplňují integrované posuvné okenice, střecha je plechová falcovaná. Realizace podle návrhu francouzsko-českého studia Les Archinautes (autorkou návrhu je architektka Gabriela Králová) se chopila rodinná firma 3AE.
Více o studiu zde