Další článek
1 / 42

Architekt Rado Buzinkay z ateliéru Beef / Jak jsme navrhli prémiové bydlení na Mallorce

Když je doma ošklivo, přestěhujeme se do tepla, zhruba s touto - ne nelogickou - myšlenkou se investoři rozhodli po část roku přesunout na Mallorku. Na slunném baleárském ostrově, kde celoročně panuje uvolněné středomořské klima, si pod dohledem slovenského architektonického studia Beef postavili nádherný a elegantní dům s tamějšího lomového kamene. Architekt Rado Buzinkay pro Selected vzpomíná hlavní přednosti domu, ale i proč si je místní stavbaři zpočátku dobírali.

Advertisement

„Majitelé si chtěli vybudovat sídlo jako únik před deštivými přechodnými obdobími našich zeměpisných šířek,“ říká architekt Rado Buzinkay. „Součástí našeho zadání byla i pomoc s výběrem správného místa, včetně opakovaného ověření možností a potenciálu pozemku. dohodli jsme se že pojedeme spíše směrem – raději méně pokojů, ale za to s lepší prostorovou kvalitou.“

Dům se nalézá v oblíbené vilové čtvrti s výhledem na moře. Každá taková čtvrť na Mallorce má svá přísná pravidla, která velmi konkrétně ovlivňují tvarování a velikost domů. „Je to pozitivní princip, neboť díky tomu se zachovává měřítko a kolorit lokality. Ani my jsme nechtěli aby dům v lokalitě vyčuhoval, spíše aby s ní organicky splynul. Tvarově i materiálově. I chodníky v celé čtvrti jsou ze stejného kamene, jako máme na fasádě,“ vysvětluje architekt.

Výsledek je, co se stavební kvality na Mallorce týká, výrazně nadstandardní. „Měli jsme štěstí na dobré dodavatele, se kterými se dalo vždy lidsky dohodnout.“
Elegantní dům akcentuje současné architektonické tvarosloví, ale přidává nádech lokální středomořské atmosféry, a to například i využitím místního lomového kamene na fasádu, který je citací mallorské vernakulární architektury. „Po celém ostrově najdete takový kámen, ať už na původních domech, nebo na obyčejných zídkách podél silnic. Pedra en sec, neboli v překladu technologie nasucho ukládaných kamenných stěn bez pojiva má na Mallorce tradici, která sahá až do prehistorických dob a od roku 2018 je zapsána jako součást kulturního dědictví UNESCO.“

A vyskytl se během realizace nějaký problém? „Bylo toho víc. Místní stavbaři si nás dobírali, když jsme chtěli aplikovat standardy, které jsou u nás ve stavebnictví běžné,“ vzpomíná s úsměvem architekt. „Konkrétně šlo přerušování tepelných mostů, aby v zimě nekondenzovala na povrchu stěn voda. Přitom jsme věděli, že množství domů na Mallorce tento problém má a my jej musíme eliminovat. Také, když jsme po kamenících chtěli, aby nám udělali kamennou fasádu tradičním způsobem, jak se v minulosti dělaly obyčejné ploty kolem silnic. Měli zjevný problém toho jednoduchého původního vizuálu dosáhnout. Skončilo to až tak, že jsme na kontrolním dni s kolegou vzali do rukou cepín a vyrobili na místě metrový vzorek fasády.“

Baleárský dům se pyšní také mnohými technickými vymoženostmi. „Rád bych zmínil dvouřadé posuvné lamely za schodištěm, které automaticky řízeným posunutím vůči sobě otevírají průhled ze vstupní haly na moře. Je to taková dramaturgie zážitku z výhledu ukázat na začátku fragment a poté si jej pak moci vychutnat v plné kráse.“
Dům je také vybaven inteligentním systémem, díky kterému lze ovládat např. topení nebo chlazení na dálku. „A musím vzpomenout i vnější posuvně-skládací okenice s lehkým dřevěným rastrem, které vytvářejí ty pravé středomořské atmosféry her světla a stínu v interiéru.“ Okenice jsou ovládány motoricky a při jejich zatažení vzniká nárazníková zóna s přirozeným prouděním vzduchu mezi interiérem a exteriérem. „Ideální místo pro trávení času na terase v horkém podnebí,“ dodává architekt.