• Móda
  • Art
  • Kultura
  • Seriál Halston / O návrháři, který z Jackie Kennedyové a jejího manžela udělal showbyznys
Další článek
1 / 4

Seriál Halston / O návrháři, který z Jackie Kennedyové a jejího manžela udělal showbyznys

Ewan McGregor v netflixovské minisérii ztvárňuje hlavní roli návrháře Roye Halstona, jehož módní svět znal zjednodušeně jako Halston. Než na něj skoro zapomněl.

Advertisement

Když do hlavní role castovali Ewana McGregora, ten se nechal slyšet, že o Halstonovi v životě neslyšel. Zvlášť v Evropě a pro dnešní generace je to neznámé jméno, ale v šedesátých a sedmdesátých letech byl v zámoří považován za oděvního génia a jeden ze symbolů disco éry. Stál na vrcholku světa, kde se mu zpoza hor kokainu a disco rytmů klaněly hlavní celebrity, ale i superznámé osobnosti v čele s první dámou Jackie Kennedyovou. Když se objevila v jeho extravagantním kloboučku při manželově inauguraci a v televizi zmínili jejího tvůrce – jak dokumentuje hned v začátku první díl seriálu – z Halstona se stal okamžitý miláček médií. A totéž postihlo i nositelku kloboučku – prezidentský pár se rázem stal výstavním kouskem pro americkou popkulturu.

McGregor jako Roy Halston v typickém černém roláku a tmavých slunečních brýlích podává úctyhodný výkon, a to navzdory původně kritickým hlasům zarytých fashionistů, že bývalá hvězda Trainspottingu a Hvězdných válek nemá ten správný glamour. Má – jak pětidílná série na Netflixu pod producentským dohledem Ryana Murphyho nyní pěkně ukazuje.

Roy Halston byl světovou hvězdou v době, kdy u nás vládla normalizace a šedý tesil. Halstonovo módní prvenství v sedmdesátých letech dokumentuje i kultovní diskohit He’s the Greatest Dancer od dívčí vokální skupiny Sister Sledge. V refrénu citují nejvíc cool oděvní značky té doby: „… Halston, Gucci – Fiorucci…“ Dodejme, že z oděvního disco triumvirátu v současnosti prosperuje už jen ta prostřední.

Halston se světem módy prý koketoval odmala. Do její historie se poprvé výrazněji zapsal koncem padesátých let jako kloboučnický učeň u Lilly Daché. Zkraje šedesátek získal džob hlavního kloboučníka v luxusním obchoďáku Bergdorf Goodman. A pak už to jede… V roce 1961 Kennedyho inaugurace a první dáma v jeho luxusní pokrývce zvané Pillbox hat. Později Halston zakládá vlastní ready-to-wear brand zaměřený na minimalistický styl.

Senzační nástup brandu Halston jde ruku v ruce s hédonistickým stylem života nejen jeho zakladatele, ale taky jeho fanynek. Zboží s visačkou Halston se vbrzku proměňuje v nejvyhledávanější vohoz pro tehdejší monstrcelebrity, jakými byly kupříkladu Bianca Jagger, Lauren Bacall, Elizabeth Taylor, Liza Minnelli, Anjelica Huston, Diane Von Furstenberg či monacká princezna Grace.

Mimořádné pracovní nasazení Halston koriguje relaxem v podání třaskavého koktejlu alkoholu, kokainu a dalších podpůrných drog. Éra slavného VIP disko klubu Studio 54 se současně stává i érou Halstona. Patří nejen k pravidelným účastníkům, on taky většinu návštěvníků i šatí. A nikdo jiný neumí hvězdné konexe využít v mediální prospěch lépe než Halston. Pořádá proslulé velkopanské mejdany s bohatou účastí dobových celebrit. Přímo na parketu Studia 54 uspořádá i slavný narozeninový večírek pro Biancu Jagger, která se po klubu projíždí na bílém koni, v rudé róbě od Halstona. A Halston je na vrcholu. Interview dává pokaždé v jiném oděvu, zhusta s jiným účesem a barvou vlasů…

Takové pracovní a mejdanové nasazení přirozeně nelze vydržet dlouho. Halston brzy raději nesundává sluneční brýle z očí. Bývá viděn s věčnou cigaretou v ústech, lahví šampaňského či skotské v ruce a minimálně dvěma modelkami (tzv. halstonetkami) po boku. Přesto, nebo spíš právě proto, jeho tělo i duše chřadne. K neuspokojivému psychickému stavu přispívá fakt, že v roce 1984 definitivně ztrácí kontrolu nad svou společností. Luxusní značka nakonec trapně končí pod společností Beatrix Foods, jež vyrábí majonézy.

Móda v osmdesátých letech se už odehrává bez Halstonova přičinění. Slavný návrhář žije ve své zlaté kleci a navzdory fyzickému úpadku dál pořádá své nekonečné mejdany. Zkraje desetiletí se také objevuje výraz AIDS. Halston brzy jeho důsledky poznává na vlastní kůži. Začátkem roku 1988 se dozvídá pravý důvod svých častých nevolností. Umírá v roce 1990, oficiálně na rakovinu plic. Těsně před smrtí ještě stačí věnovat svůj bílý rolls-royce nadaci na boj proti AIDS. Do historie se zapisuje jako první americká návrhářská celebrita.

Halstonovo příbuzenstvo dává od seriálu ruce pryč, argumentují řadou nepřesností a s tvůrci se chtějí soudit. Na každý pád, takových real stories jako je Halston, už ve světě pohyblivých obrázků už mnoho nezbývá a podle nás je její zpracování velmi důstojné.