• Art
  • Kultura
  • Spisovatel Josef Formánek / Kam vyrazit za dobrodružstvím
Další článek

Spisovatel Josef Formánek / Kam vyrazit za dobrodružstvím

Spisovateli Josefovi Formánkovi v říjnu vyšel jeho nový román Kniha o tichu. „Píšu v něm o svých nejbližších, o svých pádech i vzletech. Jsou v něm i příběhy z různých končin světa, které jsou o zvláštních náhodách, které se stávají, o věcech mezi nebem a zemí, o tichu a vnitřním klidu,“ vysvětluje. Pro Selected Josef doporučuje netradiční destinace, jež stojí za vidění.

Advertisement

Román Kniha o tichu je nejosobnější knihou autora takových literárních trháků, jakými byly například Prsatý muž a zloděj příběhů, anebo Úsměvy smutných mužů, jejíž filmová verze před dvěma roky získala diváckého Českého lva.

První „exotickou“ zemí, jíž jsem navštívil, bylo Mexiko. Jel jsem tam kdysi jako novinář, těsně po revoluci, s expedicí herpetologů a botaniků. O setkání po letech – s jedním účastníkem téhle cesty, píšu ve své Knize o tichu. Vyprávím, jak toho kamaráda zajali (nedávno a shodou náhod opět v Mexiku) Narcos, a jemu šlo opravdu o holý život…

Ze zemí, které jsem v poslední době navštívil, mě nejvíc zaujala Tanzanie. Nedozírné žluté pláně Serengeti, kam oko dohlédne, mě naprosto ohromily. V tak suché a na první pohled nehostinné krajině mě fascinovala ta jeho obrovská, až marnotratná rozmanitost.

Na stromech odpočívali shrbení supi, před naší terénní toyotou kolíbavě běžely žirafy, rozvážní sloni pomalu táhli k obzoru a na tu okolní nádheru z malého pahorku shlížela smečka lvic a o sto metrů dál se klidně pásly různé antilopy, buvolci, zebry a impaly, dechberoucí velká stáda…
Člověk to zná z televize, pár zvířat jsem kdysi zahlédl i v poušti Kalahari, ale když jsem poprvé uviděl na vlastní oči travnaté pustiny v Tanzanii, spadla mi brada. Znovu jsem si tam skutečně uvědomil zázrak života prokvétajícího na jedné planetce uprostřed chladného vesmíru už miliony let. Bylo to neskutečný zážitek…

Denně jsme urazili stovky kilometrů a díky situaci okolo koronaviru jsme potkali jen čtyři auta a jednoho osamělého vyzáblého Masaje  v tradiční červené pokrývce shuce s kopím v ruce, jak rozvážně kráčí pod žhnoucím sluncem odnikud nikam do modravého ztracena na vzdáleném horizontu.

Ubytování, které bych v Tanzanii všem doporučil je stanová lodge Serengeti Heritage. Ale obecně umím spát kdekoli, v penzionu, na hliněné či bambusové podlaze, nebo v hotelu… Asi mi je jedno, kde usnu. Důležitější pro mě je, na jak zajímavém místě jsem… a s kým tam jsem.

K touze cestovat mě přivedlo čtení starých cestopisů, ale i třeba knihy Geralda Durrella a chuť zahlédnout aspoň zlomek všech těch krás pestrobarevného světa na vlastní oči. Chtěl jsem objevovat rozmanitost přírody, nasát atmosféru jiných mravů, zvyků, obřadů a rituálů, což se mi v pralesích Amazonie a Jihovýchodní Asie i splnilo.

Cítím se tím být opravdu naplněn a jsem za to osudu a Bohu víc než vděčný. Vůbec můj současný pocit ze života je vděčnost. I za své blízké, za to, že spolu koexistujeme v klidu a míru, za své povolání, kdy si můžu psát knihy o tom, co mě baví, fascinuje a jen si tak být.

Poslední suvenýr, který jsem si z cest přivezl je mentawajské kmenové tetování. To proto, abych ani ve stáří nezapomněl, že jsem více než rok svého života, strávil na ostrově Siberut v Indonésii v přítmí tropického deštného pralesa, mezi přírodními lidmi a jejich kouzelníky, v magickém světě o němž jsem si myslel, že už neexistuje.

Velké suvenýry si jinak nevozím. Jak řekl můj přítel ze Siberutu, mentawajský šaman Aman Lau Lau: „Všechno ti mohou vzít, žena utéct, chýši ti můžou zapálit, ale vzpomínky nezmizí, až sapuruat gogoj pátu – což mentawajsky znamená: poslední den možná…

Na krku vždy nosím křížek, který jsem po křtu dostal od svých rodičů a na rukou korálky a šňůrky od svých dětí a též náramky, které jsem si přivezl z různých cest.

Kniha, která mě v poslední době nejvíc zaujala je Tao te ťing, kniha o tajemství hlubším než hlubina sama, ale to je tak půl roku zpátky, protože od té doby jsem se už naplno věnoval pouze dopisování svého nového románu Kniha o tichu.

Místo, kde se nejraději oddávám psaní je balkon naší staré chalupy na samotě u lesa v Českém středohoří, kde se svou rodinou bydlím.