REYKJAVÍK
ISLAND
Jsou tací, kteří v létě nezamíří k moři, ale raději se na dovolenou vydávají za novými zážitky. Právě pro ně je tu přírodní úkaz zvaný Aurora Borealis. Na nebi se rozleje celá paleta barev, které se prolínají do sebe a postupně rozehrávají neskutečnou vizuální symfonii. Selected přináší několik tipů, odkud lze nejlíp pozorovat severní polární záři.
Hlavní město Islandu se řadí k nejvíc trendy městům v Evropě, ani nevadí fakt, že pivo tu vyjde minimálně na dvě stovky a zimy jsou tu kruté. Divoké celonoční mejdany, spousta mladých lidí a bohaté kulturní vyžití jsou také pádným důvodem, proč se na Island vypravit. Většina turistů však na severský ostrov míří za nádhernou přírodou. Pro amatérské geology a milovníky přírody je severský Island se svými gejzíry, sopkami a termálními prameny je zhmotnělým snem.
Do pomyslného toptenu nejoblíbenějších islandských aktivit rozhodně patří pozorování polární záře. Auroru Borealis lze sledovat přímo v Reykjavíku, ač viditelnost v hlavním islandském městě kazí časté mraky a příliš umělého osvětlení. K oblíbeným nočním místům na pozorování v Reykjavíku patří parky Miklatún a Hljómskálagardur, nebo místní vrch Öskjuhlíd. Turistické kanceláře nabízejí výlety po Islandu za polární září, které se obvykle spojují s popíjením alkoholických nápojů či konzumací ústřic.
TROMSØ
NORSKO
Severonorské Tromsø je vklíněno mezi malebné fjordy, ledové ostrovy a zasněžené vrcholky hor. Ze značné části se rozkládá na ostrově, který s pevninou spojuje obrovitý most. Je i významným evropským přístavem, který, ač za polárním kruhem, následkem účinků Golfského proudu nezamrzá. Status města drží od osmnáctého století a jeho rozmach je spojen i s bezpočtem polárních expedic, jež měli Tromsø za svojí základnu.
Dnes je domovem nejseverněji položené univerzity, krásným historickým centrem, ale i budovou celosvětově známého environmentálního centra s názvem Polaria.
Vyjma sledování polární záře od září do dubna lze v Tromsø (stejně jako v řadě jiných oblastí za polárním kruhem) bezpečně pozorovat další unikátní přírodní div, kterým je v letních měsících půlnoční slunce – slunce v tyto dny nezapadá ani v noci.
FAIRBANKS
USA (ALJAŠKA)
Američané jsou rození marketéři, a tak z výhledů na Auroru Borealis dokázali vytvořit celý průmysl. Kupříkladu v aljašském Fairbanksu vydávají pěkně vyvedené brožurky či celé knížky zasvěcené nejlepším místům pro pozorování, v oblasti operuje několik cestovních kanceláří zaměřených výhradně na polární záři a zdejší hotýlky se pyšní jmény jako Aurora Borealis Lodge či Aurora Cabin.
Pro pozorování severní polární záře na severoamerickém kontinentu se bezpochyby řadí Aljaška, přesněji právě oblast kolem města Fairbanks. Více než třicetitisícové město, které se zrodilo v období zlaté horečky, je největším osídlením v aljašském vnitrozemí. Je tu mezinárodní letiště, zajíždějí sem vlaky společnosti Alaska Railroad a díky dálnici i autobusy Greyhound – dopravní spojení do Fairbanksu je výtečné. Fairbanks je sídlem Aljašské univerzity a několika význačnějších muzeí. Sledování polární záře je tu magnetem číslo jedna. Noční pozorování (nejideálnější podmínky tu panují v březnu) je tu většinou spojováno s lenošením v horkém termálním jezírku, což zážitku z magické Aurory rozhodně nic neubírá.
THURSO
VELKÁ BRITÁNIE (SKOTSKO)
Skotsko neláká turisty jen na proslulé palírny či na Lochnesskou příšeru. Oč je však monstrum z jezera Loch Ness mýtičtější, o to jsou polární záře nad severní oblastí Skotska skutečnější (stejně jako následná kocovina z přemíry skotské whisky). Nejlepším pozorovatelským obdobím se jeví leden, ale možnosti se naskýtají prakticky v kteroukoli zimní noc – podmínkou je čiré, naprosto jasné nebe.
Znalci doporučují za hlavní stanoviště zvolit město Thurso. Je to malebné skotské městečko s fůrou historických památek, do přítomnosti však návštěvníky rázem vyvede nedaleká jaderná elektrárna. Z nejsevernějšího britského města je to do Londýna více než tisíc kilometrů – daleko blíže je to na Orkneje, a to zhruba 80 kilometrů po vodě. Ke sledování severní polární záře jsou Orkneje doslova jako stvořené. Vyjma divoké přírody ostrovy lákají na své magické památky z období neolitu, jež patří k nejzachovalejším v Evropě. Spojení všemi barvami hýřící noční oblohy s kulisami starobylé kamenné vesnice Skara Brae nazývané také „britské Pompeje“ možná připomene scény z fantazijního blockbusteru.
Není však potřeba vydávat se až na Orkneje – také přímo v Thurso a při troše štěstí i v jižnějších částech skotské Severní vysočiny lze barevné úkazy pravidelně vídat. Opuštěný skotský sever vyjma dramatické přírody a jejích barevných úkazů láká i na desítky starodávných hradů, zřícenin a kamenných mohyl, nadto je i splněným snem každého milovníka whisky a zarputilého rybáře…
ROVANIEMI
FINSKO
Úkaz severní polární záře je méně známým, o to však zajímavějším a stále rostoucím motorem světového turismu. S polární září si většina turistů spojuje Island, Norsko či Aljašku a Finsko bývá na mapě milovníků přírodního světla obvykle až na chvostu. To je ale velká chyba, neboť na samém severu Finska, přesněji v polárním Laponsku, o tento úžasný přírodní výjev rozhodně není nouze. Základnu si turisté obvykle vytvářejí ve městě Rovaniemi. Je to asi šedesátitisícové hlavní město Laponska, které se rozkládá přímo na severním polárním kruhu.
V Laponsku jsou na zájemce o sledování polární záře příkladně nachystaní. Snad každý hotel v městečkách Luosto či Muonio nabízí svým hostům zvonění kdykoli v noci či mobilní upozornění na případnou záři. Právě z Muonia do městečka Kilpisjarvi (pro místní jedině „Kilpis“) vede silnice, které se přezdívá Cesta za polární září. Nejdobrodružnější povahy se vydávají právě tam…