Multidisciplinární umělkyně a fotografka Taja Spassková pochází z běloruského Grodna, ale posledních šest let žije a tvoří v Praze. Vystudovala ilustraci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Její tvorba je na diváka náročná, byť mnohdy využívá jednoduché nástroje, jakými je analogová fotografie nebo kresba obyčejnou tužkou.
„Dřív jsem měla pocit, že si musím zvolit jeden směr, na který se zaměřím. Ale pak přišlo pochopení, že není potřeba se omezovat a že různorodost mé tvorby je pro každý ten směr přínosná,“ říká Taja.
První lockdown dal vzniknout projektu Isolation, který si svou exkluzivní premiéru odbyl v kultovním stylovém magazínu i-D. Během druhého lockdownu vznikl ve spolupráci s digitálním domem módy z Holandska The Fabricant projekt Remote a následně byl v prosinci loňského roku publikován v italské mutaci Vogue.
Její umění je nyní k vidění v berlínské HAZE Gallery.
Dílo Taji Spasskové se objevuje v řadě prestižních globálních magazínech, ale i renomovaných uměleckých galeriích. Její práce nesou výrazný rukopis, který se s každým dalším projektem prohlubuje a zvýrazňuje. Taja tvoří na intermediální bázi, pracuje převážně s fotografií, kresbou, ale využívá i nové technologie. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.
1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?
Projekt Tiny House Done, do kterého jsem také aktuálně zapojena. Jsou to krásné esteticky venkovní domky (mobilní chatičky). Do interiéru jednom z domků budu vytvářet velkoformátovou kresbu technikou pyrografie, což je zdobení dřeva vypalováním pomocí horkých předmětů. Výsledek bude k vidění na Milan design weeku v areálu Superstudia na Zona Tortona.
2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?
Ráda vařím intuitivně, spontánně, kombinuji ingredience. Můj styl vaření je založený na jednoduchosti, ovlivněný dřívějším vegetariánstvím a asijskou kuchyní. Různé druhy bowls nebo polévky vycházející z pho, kterou jsem z původní podoby posunula podle vlastních chuťových preferencí do nové gastro interpretace. Pochlubím se, že umím skvělé bezlepkové palačinky. Nicméně vařím málokdy. Spíše výjimečně, ale když už, tak s láskou.
3.
Co vám přináší klid v duši?
Duševní rovnováhu mi přináší meditace, kterou praktikuji více než deset let. Hodně z ní čerpám nejen v psychologickém smyslu, ale je mi i zdrojem inspirace pro moji abstraktní tvorbu. Klid mi také přináší umělecká tvorba. Když kreslím, vymýšlím, vytvářím. Je to takový můj středobod, z kterého všechno další vychází. Paradoxně, jak je mi samotný proces tvorby zdrojem klidu, občas se situace obrátí a přináší mi naopak napětí.
4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?
Je to spíše obnovená než nová činnost. V rámci poslední série, na které pracuji, dělám několik maleb. Po letech je to návrat k médiu, se kterým jsem dlouho nepracovala. Poslední dobou se věnuji především kresbě a fotografii. Je to zajímavý a napínavý proces, chce to trpělivost a současně odvahu, občas kvalitní náhodu, kterou je důležité včas poznat a nechat na plátně dýchat.
5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?
Na seriály moc nekoukám. Přiznám se, že celý život jsem viděla asi tak čtyři seriály. Nicméně, zrovna jeden z nich mohu doporučit – Jsme, jací jsme (We Are Who We Are) z roku 2020. Je realistický, přirozený, je z něj cítit současnost. Připomíná mi něco z mého vlastního dospívání. Obecně preferuji filmy. Mám ráda filozofické, po jejichž shlédnutí v člověku zanechají impulsy k zamyšlení, nebo umělecké, které nabídnou silný vizuální zážitek.