Majitel si pořídil nový byt na Šumavě, a to v místě, kde platí stavební uzávěra. Na rozdíl od krásné přírodní scenérie ale bylo zapotřebí nové obydlí notně vylepšit. Spojil se proto s pražským architektonickým atelierem SAD.
„Úpravu úplně nového mezonetového kondominia na Šumavě jsme získali na základě výstavního projektu – Squat ID 23 v Pařížské, kde jsme v rámci tohoto eventu navrhli a zabydleli jeden z bytů,“ vysvětluje architekt Jerry Koza. „Náš hlavní motiv zněl – byt pro vášnivého cyklistu. Zde nás s klientem pojí i společní přátelé z pražského Bicycle Cafe, který jsme také navrhovali a dlouhodobě pomáháme a dbáme o vizuální atmosféru.“
Na návštěvě / Jak si postavit víkendovou cyklistickou oázu na Šumavě
Pokud uvažujete o pořízení víkendového úkrytu před stresy pracovního týdne, inspirujte se tímto rekreačním mezonetovým bytem na Šumavě, který pro vášnivého cyklistu vznikl pod dohledem architektonického atelieru SAD.
Byt o rozměrech 130 m2 byl sice nový a nachází se na nádherném místě (což bylo pro majitele rozhodující), ale… „Začátek byl pro nás trochu depresivní. Vstoupili jsme do úplně nového, čerstvě koupeného bytu, kde ale bohužel provozně i materiálově bylo téměř vše vyřešeno naprosto nevhodně a nesmyslně,“ vypráví Jerry Koza. „Bylo nutné upravit dispozici bytu, vyměnit schodiště, vyřešit nové koupelny a vyměnit většinu povrchu včetně dveří. Dohodli jsme se pouze na zachování masivní dřevěné podlahy, kterou se podařilo i během poměrně náročné realizace nepoškodit.“
Jaké materiály k těmto úpravám byly použity? „Snažili jsme se byt prostorově přeuspořádat. Tak, aby se více ‘nadechl’ a působil větší a vzdušnější,“ říká architekt. A pokračuje: „Materiálově jsme chtěli zůstat střídmí a přírodní. Dominantní je kartáčované dubové dřevo, všechny zámečnické prvky jsou z ocelového plechu ošetřeného antracitovou kovářskou barvou. Zbytek je laděn do šedých a bílých tónů.“
Asi největší výzvou bylo nové schodiště do omezeného stavebního prostupu, které spojuje byt s horním patrem, určeným pro rodiče. „Vyvinuli jsme točité mlynářské schodiště na čtvercovém půdorysu. Schodiště je maximálně prostorově efektivní, přitom vypadá vzdušně a skulpturálně. Přesto není problém po něm vynést například kolo do horního patra.“
Architekti v této realizaci uplatnili i řadu atypických prvků interiérového mobiliáře, jako jsou barovky z již zmiňovaného Bicycle Cafe v pražských Vršovicích, jídelní stůl, konferenční stolky, nebo police. „Z naší autorské kolekce nábytku a doplňků Origami jsou to taky držáky na kola, reproduktory, velký konferenční stolek na časopisy a výstavní police.“
Důležitá pro architekty byla výsledná ležérní a neupjatá atmosféra, a to se nepochybně podařilo. Ostatně, s majitelem již jednají o návrhu a realizaci nového rodinného domu. „Baví nás dlouhodobá partnerství, tak je to i s Bicycle Cafe, kde se občas potkáme i náhodně, při servisu našich kol,“ dodává architekt Jerry Koza.