• Móda
  • Kultura
  • Jedenáct módních podobenství / Jaké dokumenty v roce 2025 doporučujeme
Další článek

Jedenáct módních podobenství / Jaké dokumenty v roce 2025 doporučujeme

Nic proti pohádkám, ale všeho moc škodí. Odstartuje nový rok s tak trochu jinými motivačními snímky. Následující dokumenty vám dovolí nahlédnout za oponu tvrdého byznysu jménem móda. Vybrali jsme 11 dokumentů, které vás v nadcházejícím roce 2025 dojmou, motivují, inspirují a zároveň vám možná poskytnou i kapku stylu. To se vždycky hodí.

Advertisement

Dior a já (2014)

Film Frédérica Tchenga dokumentuje osmitýdenní období vzniku první haute couture kolekce Dior pod vedením Rafa Simonse. Jsme tak svědky designérovi snahy o tvůrčí revoluci v domě, který definuje pečlivá rafinovanost a elegantní modernost, ale také poznat řemeslo ateliéru vysoké módy. Nelze opomenout ani přítomnost Pieter Mulier, který byl v té době Simonsovou pravou rukou a dnes sám zastává pozici kreativního ředitele v domě Alaïa.

Zářijové číslo (2009)

„Září je leden módy,“ říká hned v úvodu Candy Pratts-Priceová, kreativní ředitelka Vogue US. Pravděpodobně nejznámější módní dokument všech dob Zářijové číslo dokumentuje vznik zářijového čísla amerického Vogue z roku 2007, nejdůležitějšího čísla roku. Je to právě známá Anna Wintourová, která stojí v centru filmu a předává svým zaměstnancům ostré vzkazy: „Je to Vogue, prosím, uvědomte si to,“ říká Anna Edwardu Enninfulovi, který byl v roce 2017 jmenován šéfredaktorem britského Vogue v roce 2017. O nic méně zajímavá a důležitá je Grace Coddingtonová, kreativní ředitelka, která se s nekompromisní Wintourovou v průběhu filmu se zálibou hádá a přesvědčuje a své pravdě. Nelze opomenout ani zesnulého André Leon Talleyho. „Je to hlad po kráse, zlato,“ zvolá v jedné z nejcitovanějších vět filmu.

In Vogue: 90. léta (2024)

Nejnovější z dokumentů ze zákulisí módní bible Vogue je šestidílná retrospektiva nejzajímavějších okamžiků z této bouřlivé a proměnlivé dekády módy, jak se odehrávaly na stránkách publikace. Seriál se inspiruje stejnojmenným podcastovým seriálem Vogue, který byl vysílán již v roce 2020. Vrátil se zpět do roku 1990 a rozebíral nejtrvalejší trendy této éry a mapoval vzestup jejích největších hvězd. Mezi nekonečně fascinujícími zkoumanými tématy byly zrod supermodelek, převaha grunge, neodolatelný půvab značky Gucci Toma Forda, střet hip hopu a módy, rychle se měnící povaha stylu na červeném koberci a odkaz londýnských renegátů, jako byli John Galliano a Alexander McQueen.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel (2011)

„Nebyla jsem módní redaktorka,“ říká Diana Vreelandová. „Byla jsem jediná módní redaktorka.“ Snímek je oslavou excentrické módní redaktorky časopisů Vogue a Harper’s Bazaar a její lásky k módě, která dala vzniknout odvážným, moderním titulům a obsahu jejich stránek.

První květnové pondělí (2016)

Každý módní nadšenec ví, že Met Gala je ve světě módy obdobou Super Bowlu. Většina z nás ale neví, co se děje předtím, než všechny ty celebrity vstoupí na červený koberec. Film nás provede celým procesem, od tvorby původního konceptu výstavy až po samotný galavečer, kdy se Rihanna zjeví v nádherných kanárkově žlutých šatech od čínského návrháře Guo Pei.

McQueen (2018)

Film, který režíroval Ian Bonhôte, je plný intimních archivních záběrů návrháře a jeho přehlídek, které zachycují energického ducha měnícího se Londýna 90. let. McQueen je poutavý až do svého tragického konce, nicméně se vyhýbá bulváru a senzaci, aby hluboce zkoumal rovnováhu mezi generačním talentem a požadavky slávy.

Vogue: Očima módních editorek (2012)

U příležitosti 120. výročí časopisu vznikl dokumentární film o módních redaktorech amerického Vogue. Film HBO obsahuje rozhovory s návrháři, jako jsou Marc Jacobs, Nicolas Ghesquière a Vera Wang, s těmi, kteří se objevili na jeho stránkách, včetně Sarah Jessicy Parker a Nicole Kidman, a také se samotnými redaktorkami jako Grace Coddingtonová, nedávno zesnulá Polly Mellenová nebo Babs Simpsonová, které mluví o tom jak vznikaly některé z nejuznávanějších módních editorialů tohoto časopisu.

Martin Margiela: Svými vlastními slovy (2019)

Martin Margiela, jedna z nejzajímavějších postav módního světa, jehož tvorbu definuje převracení archetypálních oděvů prostřednictvím dekonstrukce, strávil svou kariéru skrytý před zraky veřejnosti. Dával přednost tomu, aby za něj mluvily jeho šaty, a komunikoval pouze prostřednictvím faxových zpráv podepsané kolektivním „Maison“. Konečně v roce 2019 se fanoušci belgického návrháře dočkali intimního portrétu, který se návrhář rozhodl publiku poskytnout.

Valentino: The Last Emperor (2009)

Snímek vznikl na základě více než 250 hodin natočeného materiálu, při němž byl režisérovi Mattu Tyrnauerovi umožněn vzácný do soukromí Valentina Garavaniho. Charismatický a občas bouřlivý návrhář, který zde rekapituluje svou kariéru, je podmanivým protagonistou, stejně jako jeho životní i pracovní partner Giancarlo Giammetti. Především však zachycuje Garavaniho vytrvalou snahu o krásu, charakteristický rys kariéry dnes již návrháře na odpočinku.

High & Low: John Galliano (2023)

Jedním z posledním přérůstků do kánonu dokumentárních filmů o módě je High & Low: John Galliano, který se zabývá bouřlivou kariérou Johna Galliana, od jeho vrcholného působení u Givenchy a Dior až po pád do alkoholismu a drogové závislosti a následné zrušení po antisemitském výlevu v pařížském baru.

L’Amour Fou (2010)

Dokumentární film z roku 2011 zkoumá život Yvese Saint Laurenta prostřednictvím série rozhovorů s Pierrem Bergé, návrhářovým obchodním partnerem a dlouholetým milencem. Dokument slibuje nahlédnout do soukromého světa tohoto páru a soustředí se na aukci jejich umělecké sbírky, která se konala po Yvesově smrti. Film je upřímný a poetický zároveň: Bergé popisuje návrhářův boj s depresemi během jeho života, ale L’Amour Fou je také svědectvím o jeho neutuchající eleganci a vrozené kreativitě, úspěchu navzdory nepřízni osudu.