Další článek
1 / 8

Rezidence Bílá Růže / Manželé Smětalovi probouzejí ze snů Šípkovou Růženku v Kašperkách

Taky vám maminka v dětství tvrdila, že nemůžete mít všechno? Ale můžete. V Kašperských Horách si můžete užívat panenskou přírodu, aniž byste se vzdali městského života. Nevěříte? Vezmeme vás na prohlídku Rezidence Bílá Růže, která roste přímo v srdci malebného horského městečka. Pod svou střechou propojuje to nejlepší ze světů, jež se na pomezí Šumavského národního parku stýkají. A nabízí téměř pohádkový příběh.

Advertisement

Pokud Kutná Hora bývala stříbrnou pokladnicí někdejšího českého království, pak Kašperské Hory byly jeho zlatým pokladem. Zlatou historii dnes připomínají zbytky dolů, královský hrad nad městem, dva výstavní gotické kostely i barokní radnice se třemi štíty, která patří k nejhezčím v Česku. Hned vedle výstavní budovy radnice stávala po dlouhá léta oprýskaná stavba, která na vypulírovaném náměstí působila jako nepěkná bradavice. Lešení u fasády však naznačuje, že Popelka Kašperských Hor se mění v princeznu.

„Před 120 lety tady fungoval vyhlášený zájezdní hostinec U Bílé růže, největšího věhlasu dosáhl někdy kolem roku 1900, kdy jej provozoval Starý Luisl, místní rázovitá postavička,“ začíná prohlídku domu jeho současný pán – investor Rezidence Bílá Růže Petr Smětal. Na sklonku války zde bydleli američtí vojáci, socialistický stát ve znárodněné budově ubytoval učně a posléze jej přebudoval na hotel. „Po změně režimu v devadesátých letech však začal dům postupně chátrat a zdejší zastupitelé si dlouhá léta nevěděli rady, jak s městským majetkem naložit,“ říká Smětal. 

Ač většinu života strávil v Praze, s manželkou Mirkou jsou oba velcí milovníci Šumavy a ve zdejší přírodě léta hledali únik z městské hektiky. Před sedmi lety si v Kašperských Horách pořídili svoji první nemovitost. „Původně jsme hledali malou roubenku,“ pousměje se při vzpomínce Smětal. Jenže to dopadlo jinak a dlouholetý korporátní manažer se postupem času změnil v majitele rodinného penzionu. 

Během covidu pak kouzlu jedinečného místa zcela propadl, do Kašperek se přestěhoval trvale a začal se angažovat také v místní komunitě. „Se Šumavským kulturním spolkem se nám třeba povedlo uspořádat sbírku na zrestaurování dvou historických zvonů a odlití tří chybějících do zdejšího kostela sv. Markéty,“ říká hrdě dnešní kašperský patriot při procházce malebným horským městečkem. Manželům Smětalovým proto trhalo srdce chodit kolem poslední chátrající budovy na nádherně opraveném náměstí. A tak se rozhodli vrátit „Růži“ noblesu zlatých časů a vdechnout jí nový život. 

Po nákladné rekonstrukci vznikne v Rezidenci Bílá Růže 18 bytů. „Nasekat tady malometrážní jednotky na pronájem by památkáři nepovolili a ani bychom to nechtěli,“ říká Smětal, když procházíme vjezdem do poklidného vnitrobloku chráněného třemi křídly domu. „Tady vznikne největší apartmán s vlastní předzahrádkou, takže to bude v části odkloněné od náměstí opravdu krásné bydlení.“ Z velkorysých mezonetů v nejvyšších patrech se otevírají výhledy na horská panoramata, z menších útulných apartmánů do tichého patia, kde zjara vypučí květinová zahrada.

Investoři se k budově chovají jako k dámě v letech – s úctou a pokorou. „Snažíme se do stavby vrátit staletími prověřenou kvalitu a řemeslnou zručnost,“ přizvukuje Petr Smětal při prohlídce domu, kde pečlivě repasované detaily mapují čas, který tudy prošel. V interiérech se jako dekorativní prvky uplatní masivní původní trámy, nostalgii minulosti vnesou do bytů fragmenty odkrytého zdiva nebo dobové kamenné koryto v koupelně. Interiérovou chodbu zdobí historické štuky a rozety z terakotových dílů. „Původně byly umístěny pouze na fasádě, ale líbila se nám jejich dekorativnost, a tak jsme se rozhodli tento prvek propsat i do dalších částí domu,“ říká investor. 

Preciznost rekonstrukce se odráží v důrazu na detaily, kterým Smětalovi obecně věnují mimořádnou pozornost. Elektrorozvaděče ve vstupní chodbě třeba zakryjí dvířka s potiskem ve stylu novinové grafiky – příchozí tu najdou příběh domu doplněný dobovými fotografiemi.

„Naším záměrem bylo vytvořit projekt s osobitým charakterem definovaným vřelou pohostinností, která je vetknutá do zdejších zdí,“ shodují se manželé Smětalovi. Sami ostatně už čtvrtým rokem na okraji Kašperek provozují penzion Grantl s podobně kouzelnou atmosférou. „Proto jsme chtěli, aby byla Bílá Růže provoněná kávou a čerstvým pečivem,“ usmívá se Mirka Smětalová, když nás provádí přízemím, které už brzy obsadí kavárna a pekárna. Mimochodem stylových podniků, jež uspokojí i zmlsané velkoměstské jazýčky, lze v Kašperských Horách najít hned několik. 

Díky nadšení páru, který v Kašperkách našel druhý domov, se místní zakletá Šípková Růženka probouzí z letitého spánku. Možná v Rezidenci Bílá Růže najdete své doma i vy. A třeba už toto léto budete nedělní odpoledne trávit s knihou či s přáteli v romantickém altánu porostlém růžemi ve zdejším patiu.

Více o projektu.