„Na tomto kanárském ostrově panují velmi přísné regulativy týkající se výšky zástavby, hustoty zástavby a především její barevnosti. Díky tomu působí celý ostrov velmi harmonicky – pouze bílá architektura zasazená do lávově černé krajiny a do zeleně v podobě palem,“ povídá architektka Radka Valová ze studia OOOOX. Tato barevnost se tak stala ústředním motivem celého interiéru.
Rapsodie v bílozeleném / Jak dopadla rekonstrukce unikátní vily na Lanzarote
Architekti Radka a Jakub Valovi z ateliéru OOOOX, který se specializuje na rekonstrukce rodinných domů a bytů, unikátním způsobem zrenovovali pro sebe a pro komerční využití dům na kanárském ostrově Lanzarote. Villa Amonita v sobě harmonicky odráží typickou barevnost ostrova, tedy bílou a zelenou.
Autorem původního projektu je místní kancelář Diseňo Lanzarote. „Rekonstrukci vily z roku 2000 jsme pojali jako částečnou úpravu dispozice s cílem vytvořit více ložnic. Původně vila sloužila samotnému páru a všechny prostory byly až nesmyslně prostorné,“ vysvětluje architektka. A pokračuje: „Zároveň jsme se omezili na jednoduché zásahy z důvodu opatrnosti. Koupelně jsme dodali vzdušnost velkoformátovým zasklením a průhledem do zahrady. Obytný prostor jsme zmenšili a spojili obývací pokoj s kuchyní a jídelnou.“ V horním patře se nachází studio na jógu a střešní opalovací terasa s venkovní sprchou.
„Vnitřní obytný prostor jsme propojili s venkovní terasou, kde jsme vybetonovali dlouhý jídelní stůl a sezení s pergolou u lávové zdi. V této části vznikla i venkovní barbecue kuchyně. Obytná terasa navazuje na zahradu s bazénem.“
Autoři přestavby, ktčří jsou i majiteli vily, se rozhodli změnit všechny původní povrchy podlah i stěn. „Odstranili jsme nevhodné povrchy jako dřevěné podlahy, kterým místní prostředí naprosto nevyhovuje a dřevo vlhne. Dlažbu jsme vyměnili za bílé betonové podlahy s bílým nátěrem. Pro stěny koupelen jsme zvolili zelené obklady. Na akcenty jsme použili místní lávové kameny, jako podporu pultu v koupelně nebo jako pohledovou stěnu na terase. Nově jsme vystavěli příčky z betonových tvárnic proti větru na obou terasách, které zároveň slouží jako optická bariéra pro koupelny.“
Energeticky je dům velmi výhodný, nemá žádné zvláštní nároky pro vytápění ani chlazení. Klima ostrova je během roku téměř konstantní. Vytápění je pouze doplňkové v podobě krbu v obývacím pokoji. Chlazení po většinu roku není nutné a dům přirozeně větrá, pouze pro extrémní teploty, které se na ostrově vyskytují výjimečně jsou ložnice vybaveny klimatizací. Ohřívání vody je zajištěno solárním ohřevem na střeše domu. „Všechny stavební materiály jsou lokální výroby, většina nábytku, zejména velké kusy, byla zakoupena přímo na ostrově. Pro všechny práce jsme využili lokální dodavatele, což mělo za následek neskutečnou sérii dobrodružných příhod. Pouze vintage nábytek a některé doplňky byly dovezeny z ČR, jelikož nabídka je na ostrově velmi omezená,“ uzavírá Radka Valová.
Více o vile zde