• Radosti
  • Knižní edit / Čtení na víkend aneb Křehká krása psaného slova
Další článek

Knižní edit / Čtení na víkend aneb Křehká krása psaného slova

„Hádám, že knih není nikdy dost,“ říkal hvězdný literát John Steinbeck. Příběhy na stránkách knih jsou moudrost minulosti, znalost současnosti i vize budoucnosti. Zde nabízíme seznámení s knižními novinkami tohoto měsíce, které by vám neměly uniknout.

Advertisement

Celý život hledá krásu a leitmotivem jejího života je proměna obyčejných věcí ve svátek. I proto Jana Zielinski již více než čtvrtstoletí organizuje Designblok, největší přehlídku současného designu ve střední Evropě. Jak se jí podařilo vybudovat festival a zároveň šířit povědomí o designu? Jaké překážky musela překonat? Otevřený Rozhovor s Janou Zielinski vedla a do knižní podoby zpracovala novinářka, publicistka a dlouholetá šéfredaktorka magazínů ELLE a Vogue CS Andrea Běhounková.

„S nabídkou napsat společně knihu přišla Jana na konci loňského léta. Záměrně jsem si chtěla povídat trochu více o Janě než o Designbloku nebo designu obecně a překvapilo mě, s jakou otevřeností a upřímností Jana ke konceptu přistoupila. A stejně tak mě zaskočilo, kolik toho máme společného. Kromě lásky ke krásným věcem také například velké ambice generující úzkosti anebo touhu napsat román. A teď nás už navždycky spojuje i naše společná kniha,“ vypráví Andrea Běhounková. O grafické zpracování knihy se postarala přední česká grafická designérka, výtvarnice a pedagožka Zuzana Lednická. Autorem ilustrovaného portrétu na obálce je renomovaný výtvarník Michal Bačák.

Jana Zielinski: Křehká krása designu, 590 Kč, koupíte zde

Ve své úplně první knize zachycuje fotograf Benedikt Renč několik let života DJe a producenta Jakuba Stracha, známého jako NobodyListen. Několik let trvající spolupráce a přátelství dalo vzniknout jedinečné fotoknize, která poskytuje intimní vhled do jeho života. Momenty z každodenního života střídají dosud neviděné fotky ze zákulisí nezapomenutelných mejdanů, ale i práce na jedinečných projektech.

Benedikt Renč: NobodyListen, 1 800 Kč, koupíte zde

 

„Kanárské ostrovy. Jejich jméno jsem slýchával často jako dítě začátkem devadesátých let. Představovaly vzdálený svět, který ke mně promlouval skrz barevné letáky cestovních kanceláří s příšernou typografií. Kombinace bílých hotelových komplexů, modré oblohy a ještě modřejších bazénů. Svět, který se mi jevil jako naprosto nedostupný. Ale tohle všechno dokázal změnit jeden telefonát,“ píše architekt Adam Gebrian, který se vydal se svou ženou Markétou a téměř sedmiletým synem Filipem na Tenerife. Jeho čtvrtá kniha svým formátem navazuje na předchozí úspěšné publikace, ale tentokrát se – nečekaně – odehrává převážně mimo město.

Adam Gebrian: Léto na Tenerife, 449 Kč, koupíte zde

Kniha Zrcadlo vnitřního života autorky historičky umění Evy Čapkové, představuje tvorbu jednoho z našich nejpozoruhodnějších výtvarníků dvacátého století. Vladimír Boudník představil na sklonku padesátých let a na začátku let šedesátých své vlastní originální grafické techniky. Nazval je aktivní, symetrickou a magnetickou grafikou, a ovlivnil jimi celou následující generaci umělců, jenž na Boudníkův odkaz svým způsobem navázali, nebo se vůči němu vymezili. Přes jeho inovativní postupy, které neměly obdoby u nás ani ve světě, se Boudník stal obětí své doby, která jeho snahy nechápala, ba je zesměšňovala. I proto o něm doposud kolují nejrůznější legendy a mylné domněnky, které chystaná publikace uvádí na pravou míru.

Ačkoli patří Vladimír Boudník k našim nejuznávanějším umělcům, prakticky neexistuje literatura, která by se komplexně zabývala jeho dílem. Na rozdíl od životopisné literatury a soupisu díla, která pocházejí například od Boudníkova bývalého spolupracovníka z ČKD Ladislava Merhauta, se historička umění Eva Čapková zaměřuje na Boudníkovu cestu, která jej dovedla k vynálezu nových grafických postupů. Autorka se také podrobně věnuje jeho mírovým provoláním a Manifestům explosionalismu, které jsou jedněmi z prvních samizdatů na našem území po roce 1948. Součástí publikace je bohatá obrazová příloha, která kromě celé řady reprodukcí Boudníkových děl z významných institucí představuje i tisky z neznámých soukromých sbírek, které dosud nebyly publikovány.

Vladimír Boudník: Zrcadlo vnitřního života, 1690 Kč, koupíte zde

Co znamená móda? Je povrchní a toxická? Za pomocí odborné expertizy, ale i osobních zkušeností deseti významných osobností se autorce podařilo vytvořit široký a barevný obraz tohoto zásadního společenského fenoménu, který už stovky let ovlivňuje každodenní lidské životy. Estetička a historička Jana Máchalová, ekonomka a politička Danuše Nerudová, modelka Barbora Černá, environmentální aktivistka Natália Pažická nebo módní návrhář Jan Černý. Nejen oni v knize promluvili o tom, co pro ně móda znamená…

Adéla Šponerová : On Fashion, O (bez)významnosti módy, 399 Kč, koupíte zde

136 výletů za nevšední architekturou. Vložte 136 míst do kapsy. Do zásuvky od auta. Při nejbližší zastávce průvodce otevřete a vyrazte objevovat. Kompaktní průvodce, který se vejde do kapsy každého cestovatele a nadšence do architektury. Zkrátka pro lidi prahnoucí po objevování nových míst s jedinečným rukopisem významných architektů, která zaujmou svým vzhledem, příběhem i umístěním. Každé místo popsané v knize je možné osobně navštívit a prožít jeho atmosféru. Průvodce je navržen tak, aby cestovatel snadno našel svou cestu a je rozdělen podle regionů. Kromě toho je každý region doplněn jednoduchou mapou, na které jsou vyznačena zajímavá místa daného kraje.

Rare Places průvodce do kapsy: Výlety za nevšední architekturou, 550 Kč, koupíte zde

Netradiční průvodce po jihomoravské Pálavě je určen pro všechny výletníky a návštěvníky, jakož i zvídavé domorodce, kteří se nespokojí s pouhým popisem lokací, ale hledají příběhy za nimi. Až na výjimky vám tedy nebudeme říkat kudy, ale spíše kam, a hlavně proč. Na cestování i poznávání je ostatně stejně nejhezčí, když si zabloudí každý sám a sám se také znovu najde. Otto Dušek vás zavede do ráje vinařů, do krajiny tak atypické, že byste ji těžko hledali jinde na světě. Poznáte blíže nejen zajímavá místa, ale objeví i lidi, kteří tahle místa utvářeli a vdechli jim duši. Příběhy doplňují krásné ilustrace od Mirky Šulcové a fotografie Jana Miklína.

Pálava – O dvě deci výš, 580 Kč, koupíte zde

 

 

Tato kniha je pomyslnou TEDx konferencí spojenou s FuckUp Night redakčního světa. Dozvíte se, jak milovníci poezie vybudovali jeden z nejvýznamnějších vydavatelských domů. Co je třeba podniknout, abyste na literární nebe vystřelili hvězdu. Jak se staví úspěšná ediční řada a jak se neztratit v překladu. A stojí za to přizvat si k psacímu stolu umělou inteligenci? Kniha nápadů, zkušeností a postřehů nabízí exkurzi do zákulisí nakladatelství knihomolům, studentům či knihkupcům. Zkrátka všem, kteří žijí knihami. Soubor, který uspořádal dlouholetý šéfredaktor Paseky Jakub Sedláček, nabízí pohled do tvůrčí dílny řady profesionálů nakladatelského a redakčního světa.

Jakub Sedláček: Neviditelné řemeslo, 399 Kč, koupíte zde