O talentech designu na stránkách Selected informujeme pravidelně. Kam se nadějní tvůrci letos posunuli? Čerstvě ze školy do plně profesního světa vpluli designéři, jako například František Jungvirt, který kromě vlastní tvorby už dva roky navrhuje jako kreativní ředitel pro značku Klimchi a s novými kolekcemi nešetří. Nebo Kristýna Mikolášková, která společně s Terezou Drobnou tvoří dynamické duo Mikolášková&Drobná, kde ve snových kombinacích propojují materiály, jako je sklo, dřevo či kov. Se školou se rozloučila i Dominika Petrtýlová, která si k této příležitosti doslova vysnila nadčasovou barevnou kolekci váz Lollypop, jež vznikla za podpory festivalu Czech Design Week.
V kouzelném prostředí letos otevřeného prémiového hotelu Andaz Prague a ve spolupráci s odborníky z Czech Design Weeku jsme sestavili malý přehled největších nadějí českého designu současnosti. Jeden z pokojů hotelu, který je sám o sobě nádherného designu plný, jsme pomyslně dovybavili a proměnili právě artefakty mladých českých talentovaných designérů.
V případě Terezy Talichové, jež se zaměřuje na návrh a výrobu figurek/uměleckých hraček Tititi, o úspěchu vypovídá její první samostatná výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu, na kterou se můžeme těšit koncem letošního roku. A sklářská umělkyně Pavlína Šváchová (Adášková) nadále překvapuje svým konceptuálním přístupem ve skle, jenž v jejím pojetí jako by nemělo žádné fyzikální limity.
Z nejnovějších zajímavých tváří českého designu je třeba jistě zmínit Grétu Kušnírovou, která se zaměřuje na keramiku a hravé experimenty s glazurou, či Matyáše Baráka – ten ve svých designech propojuje organické tvary s technofuturismem.
Pozoruhodná jména se ale činí i mimo školní prostředí: například značka kovového nábytku a doplňků do interiérů Space of Space bratrů Jakuba a Martina Klimešových, která za relativně krátkou dobu stihla nasbírat několik ocenění, nejčerstvěji na letošním festivalu Czech Design Week v Mánesu.
Linda Retterová zase zájem o ilustraci a animaci přenáší na vlastní kolekce oblečení, jež vytváří podle nálady daného okamžiku. Viktor Tabiš se zaměřuje na propojování 3D tisku a ruční práce v keramice a odlévání.
Viktor Tabiš se zaměřuje na propojování 3D tisku a ruční práce v keramice a odlévání.