• Styl
  • Krása
  • Novinky z Codex Labs / Když jsou krása a biotechnologie v dokonalé rovnováze
Další článek

Novinky z Codex Labs / Když jsou krása a biotechnologie v dokonalé rovnováze

  • Délka čtení 5 min.

Om Saha Nau-Avatu, Saha Nau Bhunaktu, Saha Viiryam Karavaavahai, Tejasvi Nau-Adhiitam-Astu Maa Vidvissaavahai, Om Shaantih Shaantih Shaantih… Vyznavači hinduismu a buddhismu mají jasno, milovníci jógy zbystřují a ostatní se možná po přečtení úvodu tohoto odstavce příliš nechytají. Jde o začátek známé mantry Shanti neboli mantry míru a klidu. Právě tento význam totiž slovo Shanti v sanskrtu má. A právě proto se stalo základním stavebním kamenem nové pleťové řady Shaant od značky Codex Labs.

Advertisement

Čerstvou kolekci čtyř produktů totiž vědkyně s českými kořeny Barbara Paldus, zakladatelka a CEO společnosti Codex Labs, navrhla především pro problematickou, mastnou a aknózní pleť, která volá po zklidnění, tedy míru a klidu. Společně s doktorem Rajou Sivamanim, integrativním dermatologem a certifikovaným ajurvédským lékařem, se jí podařilo vyvinout přípravky, které spojují to nejlepší ze současných poznatků biotechnologie a ajurvédy.

Codex Labs totiž není standardní kosmetická značka – od začátku staví své poznatky na vědeckých základech, které propojuje s udržitelným přístupem výroby kosmetiky. Když tak v Codex Labs tvrdí, že má nějaký přípravek hydratační vlastnosti, nejde jen o líbivá marketingová slovíčka, ale o ryzí fakt, podložený tvrdými daty. Proto se také Barbara Paldus rozhodla z názvu odstranit slovo Beauty, které původně bylo její součástí.

„Setkala jsem se se spoustou produktů za stovky dolarů, které slibují zázraky, ale nemají absolutně žádný vědecký důkaz, že fungují,“ říká zakladatelka Codex Labs Barbara Paldus / foto: archiv

„V kosmetickém průmyslu působím již nějakou dobu a vidím, že pojem „beauty“ není vědecký. Setkala jsem se se spoustou produktů za stovky dolarů, které slibují zázraky, ale nemají absolutně žádný vědecký důkaz, že fungují. Ani neprozrazují, na jaké bázi vlastně fungují. My ale chceme začít vyvíjet i přípravky, které se budou moci po klinických studiích s dermatology používat i jako léčiva na různé kožní problémy – proto od slova „beauty“ upouštíme,“ vysvětluje Barbara.

A pokračuje: „Já věřím v data. Všechny produkty testujeme, protože chceme vědět, co každý z nich dělá. A výsledky chceme kvantifikovat, proto neděláme senzorické pozorování – to pro nás nemá absolutně žádný význam, jelikož lidé nemají jak poznat, že mají skutečně dobře hydratovanou pokožku.“ Stav pokožky po používání produktů od Codex Labs tak měří během testování šikovné přístroje, vyhodnocují je počítače a dermatologové.

Jinak tomu nebylo ani u nové řady Shaant, která je tvořena pěnou na čištění pleti, tonikem, krémem na kontrolu kožního mazu a jílovou maskou. Na každé krabičce najdete pečlivě vypsané údaje – například že po 28 dnech používání tonika se póry zmenšily o 8 procent a začervenání pleti se snížilo o 6 procent. Čísla se možná nezdají příliš závratná, ale když Barbara výsledky prezentuje na přiblížených fotkách a mikroskopických snímcích pokožky, je vidět, že jde skutečně o výrazný rozdíl.

Shaant je navíc první řada, ve které jsou takřka všechny ingredience vyrobené pomocí biotechnologie. „To znamená, že netaháme rostliny ze země, ale máme jejich buňky, z nichž vyrábíme hotové ingredience. Jejich výhoda je, že jsou naprosto konzistentní a jejich účinek je pak mnohem lepší. Navíc jde o velmi udržitelný způsob výroby kosmetiky, jelikož spotřebujeme daleko méně vody, energie a nepotřebujeme žádnou půdu,“ přibližuje Barbara.

Další předností biotechnologie je, že když je pro výrobu produktu potřeba konkrétní část rostliny, například kořen, stačí sáhnout do zásobníku buněk jen pro buňky kořene – není potřeba sklízet celou rostlinu a nepotřebné části posléze vyhazovat. Někomu to může znít jako sci-fi, ale jen málokterý způsob výroby kosmetiky jde s udržitelností do takové hloubky. Nehledě na to, že se dají touto metodou snadno odstranit alergizující složky, kvůli nimž někteří lidé nemohou byliny a aktivní látky z nich vůbec používat.

“Setkala jsem se se spoustou produktů za stovky dolarů, které slibují zázraky, ale nemají absolutně žádný vědecký důkaz, že fungují...”

A pro koho je vlastně řada Shaant určená? Zejména pro ty, které trápí akné řekněme standardního vzezření, což znamená, že nejde o takové akné, na které by bylo potřeba používat medicinální preparáty – i když i velmi silné akné dokáže Shaant viditelně zmírnit. „Zatím jsme představili první polovinu řady. Na jaře příštího roku vyjde druhá část, která bude sestávat ze silnějších produktů na bázi síry a kyseliny salicylové. Chystané přípravky si poradí i se skutečně špatným akné, a to i hormonálního rázu,“ doplňuje Barbara.

Shaant vychází z ajurvédy a jejím cílem je především uklidnit kůži – uvádí ji do homeostázy, tedy metabolické rovnováhy. Akné se totiž začíná tvořit ve chvíli, kdy v kůži vznikne zánět kolem folikulu. Přípravky z nové řady tak působí přímo na genovou expresi v kožních buňkách, čímž dokáží zabránit tvorbě akné, zmírňují začervenání a tvorbu kožního mazu, odstraňují odumřelou pokožku a zmenšují průměr pórů. Daří se to díky patentované technologii Shaantcomplex.

Přípravky prokazatelně zmenšují póry a zmírňují tvorbu kožního mazu

„Našli jsme databázi 2000 ajurvédských rostlin, ve které jsme rozklíčovali rostliny ideální pro aknózní pokožku. Následně jsme udělali jejich detailní analýzu a zkoumali, jak působí na genetiku kožních buněk – a z této analýzy nám vyšly nejlépe čtyři rostliny: gotukola, pačuli, zelená mikrořasa a chaluha spirálová,“ vyjmenovává Barbara.

Shaantcomplex je navíc doplněný dalšími ajurvédskými rostlinnými nebo ovocnými extrakty, které se vyznačují analgetickými, protizánětlivými a tvorbu mazu regulujícími účinky. Jde například o bakuchiol z rostliny babchi, který napodobuje retinol, takže zlepšuje strukturu pleti a vyrovnává její tón, nebo kurkuma bohatá na antioxidanty.

Přípravky z řady Shaant lze používat i tehdy, když se člověk nepotýká s vyloženě aknózní a velmi mastnou pletí, ale trápí ho například problematická t-zóna, rozšířené póry a občasné bouličky. V takovém případě ale Barbara doporučuje krém na kontrolu kožního mazu zkombinovat například se sérem z řady Antu, jelikož by sám o sobě mohl pokožku příliš vysušovat. Naopak gelové tonikum má příjemné hydratační vlastnosti, takže se jeho použití nemusí bát ani lidé s normální pletí – vyloženě suchá pleť si s ním ale stejně příliš rozumět nebude.

Tonikum je jako hydratační navrženo tak, aby pokožku saturovalo vláhou po použití čisticí pěny, kterou Barbara popisuje spíše jako pěnivou micelární vodu bez oleje. „Nepoškozuje kožní buňky a obsahuje bazalku indickou, která čistí a zklidňuje zarudnutí. Je velmi lehká a zároveň působí jako astringent, takže výrazně zmenšuje póry. Sébum dokáže redukovat o 30 procent, takže je velmi efektivní na odstraňování kožního mazu,“ říká šéfka Codex Labs.

Krém bojuje s mastnou pletí a zánětem

Poměrně univerzální je jílová krémová maska, která je namíchaná tak, aby na pokožce během deseti minut nevyschla a nezpůsobuje tak nepříjemné pnutí a červenání pleti. Kombinuje bentonit s vulkanickým popelem, které absorbují mastnotu a nečistoty. Velmi jemně odstraňuje také mrtvé kožní buňky, čistí póry – Barbara dodává, že to umí daleko lépe než jakýkoliv mechanický exfoliant.

S novou řadou Codex Labs tak Barbara Paldus opět dokázala, že když se spojí věda a kosmetika, vznikají skutečně funkční přípravky, které mají skvělé účinky nejen na pokožku, ale také na životní prostředí. A ti, kteří se potýkají s nepříjemnými pupínky, bouličkami a mastnou pletí, mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaký výsledek přináší spojení moderní biotechnologie a prastaré ajurvédy.